Neschválení pomoci americkým automobilkám potopilo burzy

Americký senát v noci na dnešek nepodpořil záchranný plán na podporu automobilového průmyslu. Návrh neschválili republikáni, kterým se nelíbila neústupnost odborářů. Republikáni totiž chtěli, aby klesly zaměstnanecké výhody v amerických automobilkách na úroveň jejich japonských konkurentů v USA. Jenže odboráři vystoupili rezolutně proti. Podmínky byli ochotni splnit až v roce 2011 po vypršení kolektivní smlouvy.

Odmítnutí plánu způsobilo poplach na burzách. Pražská burza klesla za dnešní dopoledne o necelá 3 %. Podobně si vedly i další burzy ve světě. Japonská burza se propadla o 5,6 %, v Německu o 3,69 % a v Rakousku o 3,85 %. S poklesem na japonské burze souvisí i posílení jenu, jehož kurz se vůči dolaru dostal na své 13leté minimum. V současnosti se dá směnit 1 dolar za 89 jenů. Čtěte více seriál Finanční krize.

Krach plánu na záchranu automobilek může také zhoršit situaci na peněžním trhu, kde včera sazby libor pro dolar včera prudce klesly, což by mohlo naznačovat, že snaha centrálních bank uvolnit mezibankovní trh možná konečně začala zabírat, doplnil Ľuboš MokrášČeské spořitelny.

Poradna – pokud si nevíte rady

Další poradny Nové téma

Školení: Práce s leady v digitálním prostředí

  •  
    Jaké online kanály používat pro získání leadu
  • Jakým způsobem pracovat s leady
  • Jak vyhodnocovat a optimalizovat efektivitu

Detailní informace o školení Práce s leady v digitálním prostředí »

Sledujte Podnikatel.cz

Facebook Twitter Google+