Hlavní navigace

Neuspěli jste při pohovoru? Třeba za to může Facebook

 Autor: www.isifa.com
Redakce

Hledáte si novou práci a čeká vás série přijímacích pohovorů? Dejte si pozor na to, co o sobě prozrazujete na sociálních sítích a internetu obecně.

Sociální sítě jsou obrovským zdrojem informací. Někdy ale mohou prozradit víc, než by si člověk přál. A někdy to může uškodit i profesnímu životu. Není nic snadnějšího, než při bujarém večírku pořídit díky mobilu fotografii a okamžitě ji rozšířit například na Facebooku, cestou z práce zveřejnit tweet s nelichotivým komentářem útočícím na šéfa a podobně. Okamžitá a nepromyšlená reakce na sociální síti nebo v internetové debatě se může vymstít i s odstupem času. Stále častěji před tímto jevem varují personalisté. Každý má právo vyjádřit svůj názor, nicméně v anonymním prostředí internetu lidé rádi zapomínají na soudnost a zábrany.

Zkuste se na sebe podívat očima zaměstnavatelů a položte si tuto otázku. Jste ideální člověk, kterého hledají, když vezmete v potaz, jaké pikantnosti a bizarní výjevy z vašeho života se firma může na internetu dozvědět, upozorňuje Lubomír Husar z pracovního portálu Cliqjobs.com. Na sociálních sítích mnoho lidí ztrácí zábrany a například veřejně sdílí méně či více kompromitující fotografie. Je jedno zda se jedná o vulgární nebo sexuální podtext. Zcela vhodné nejsou ani obrázky z politicky orientovaných akcí. 

Ilustrační obrázek.
Autor: www.isifa.com

Skutečně chcete své pozadí prezentovat i při pracovním pohovoru? Takovou fotku může mít personalista k dispozici ještě před tím, než na pohovor vůbec dorazíte.

Jako příklad zajímavého fenoménu odhození zábran může posloužit francouzská webová stránka La liberté de la fesse. V překladu to znamená svoboda pro zadky a lidé na ni umisťují fotografie svých nahých pozadí. Stránka vznikla jako vtipná přesmyčka výrazu La liberté de la presse, který hlásá svobodu tisku. Tato aktivita získala mezi Francouzi velkou popularitu a není výjimkou, že lidé obrázky nahých zadků sdílí i na svých profilech na sociálních sítích. Snímky jsou přitom prvním materiálem, který bude potenciálního zaměstnavatele zajímat, bude-li si vyhledávat informace o adeptovi na sociální síti. Je proto vhodné zveřejňovat citlivé obrázky nebo komentáře pouze ve vybrané skupině. V žádném případě by se nemělo jednat o volně přístupné informace.

Sociální sítě jsou zdrojem pohádek

Nejen sdílet, ale také pochlubit se, to je základní myšlenka sociálních sítí. Kolik informací z těchto kanálů ale není pravdivých nebo je alespoň částečně upravených? Když člověk hledá práci, tráví dost času například úpravou životopisu. Ten by se ale měl shodovat s údaji, které o sobě uchazeč o práci průběžně zveřejňoval na internetu. Rozpory mezi životopisem a veřejně dostupnými informacemi začínají zaměstnavatele a personalisty zajímat stále více. Zde jsou dva příklady z praxe.

Uchazeč pracoval u posledního zaměstnavatele tři roky. Alespoň to měl uvedeno v životopisu. Na síti LinkedIn měl ale ještě jedno krátké angažmá u jiné společnosti. Výsledek? Rozpor mezi životopisem a veřejně přístupnou informací nebudí dobrý dojem a potenciálního zaměstnavatele nutí u pohovoru k nepříjemným otázkám. Další kandidát byl podle životopisu manažer. Podle tiskové zprávy, kterou poslal na online média jeho tehdejší zaměstnavatel, byl ale jen řadový člen obchodního týmu. Opět nesoulad mezi prezentovanými informacemi. Zaměstnavatel potom neví, čemu má věřit, upozorňuje Lubomír Husar z pracovního portálu Cliqjobs.com.

Kontroverzní komentáře na internetových diskuzích

Opatrnosti není nikdy dost ani při komentování pod články na internetu. Vulgární výlevy, komentáře s hrubkami a další kontroverzní obsahy na pisatele rozhodně nevrhají nejlepší světlo a mohou být zdrojem mínusových bodů při pracovním pohovoru. Nikdy nemáte mít jistotu, že váš potenciální zaměstnavatel není přihlášený k odběru stejného zpravodajství prostřednictvím Facebooku. Podle jména i fotografie vás snadno identifikuje a zjistí si o vás víc, než vám bude milé. Nebo chcete mít u zaměstnavatele vizitku prostoduchého bouřliváka, který nedokáže udržet svoje emoce na uzdě, varuje Lubomír Husar.

Všude, kde je to technicky možné, by se mělo pracovat s nastavením soukromí. Je to důležité nejen u sociálních sítí, ale i při registraci na webových stránkách, například inzertních a zájmových. Vyplatí se hlídat si označování v příspěvcích na Facebooku, jinak hrozí, že snímky s označenou osobou budou kolovat světem, aniž by nad nimi dotyčný měl jakoukoli kontrolu.

Našli jste v článku chybu?

14. 8. 2013 19:24

P2010 (neregistrovaný)

Jenze firmy dnes nehledaji odborniky (ty by totiz museli zaplatit), ale prave spise ty ovce :-)

13. 8. 2013 17:32

JKL (neregistrovaný)

Tak především většina personalistů jsou naprostí tupci. :-). Pro to, abych někoho posoudil, zda je nebo není vhodný pro danou pozici, nepotřebuji složité životopisy, motivační dopisy atd. Ale úplně stačí dát uchazečům vytvořit něco kreativního nebo něco vyřešit. Předvýběr pak udělat podle toho, jak to vyřešili :-).

A výběr pomocí individuálního pohovoru.

Je opravdu pěkné, že má někdo MBA nebo PhD. a pracoval jako "manager", když mi ale dokáže vydělat jenom 50% toho, co dokáže někdo, kdo vychod…

Měšec.cz: Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

Vitalia.cz: Vychytané vály a válečky na vánoční cukroví

Vychytané vály a válečky na vánoční cukroví

Lupa.cz: Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

Root.cz: Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

DigiZone.cz: Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

Vitalia.cz: Cena stejného léku se liší i o tisíce

Cena stejného léku se liší i o tisíce

Vitalia.cz: Típněte to! Kde všude si už nezakouříte?

Típněte to! Kde všude si už nezakouříte?

Podnikatel.cz: Podnikatelům dorazí varování od BSA

Podnikatelům dorazí varování od BSA

Podnikatel.cz: Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

Vitalia.cz: Formičky naší babičky: Jak se zbavit rzi

Formičky naší babičky: Jak se zbavit rzi

Vitalia.cz: 9 největších mýtů o mase

9 největších mýtů o mase

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Root.cz: 250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

Root.cz: Certifikáty zadarmo jsou horší než za peníze?

Certifikáty zadarmo jsou horší než za peníze?

Root.cz: Firefox hodí za rok přes palubu stará rozšíření

Firefox hodí za rok přes palubu stará rozšíření

DigiZone.cz: Flix TV: dva set-top boxy za korunu

Flix TV: dva set-top boxy za korunu

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

DigiZone.cz: „Black Friday 2016“: závěrečné zhodnocení

„Black Friday 2016“: závěrečné zhodnocení

Podnikatel.cz: Zařízení pro EET zbytečně, vrátí vám peníze

Zařízení pro EET zbytečně, vrátí vám peníze

Lupa.cz: Proč Stream netočí jen Kancelář Blaník?

Proč Stream netočí jen Kancelář Blaník?