Hlavní navigace
Už zbývá jen pro podání daňového přiznání. Vyřešte je s našimi chytrými formuláři a tipy na slevy.

Nevrátili vám přeplatek? Musíte žádat znovu

Pokud bylo daňové přiznání včetně žádosti o vrácení přeplatku podáno velmi brzy, například už v měsíci lednu, je nutné o přeplatek žádat znovu. Úředníci totiž k žádosti o vrácení přeplatku přistupují jako k samostatnému podání (byť je součástí tiskopisu). Správce daně nejprve ve lhůtě pro podání přiznání testuje existenci vratitelného přeplatku, jeho minimální výši a teprve poté přeplatek vrací. Žádosti o vrácení přeplatku vyhoví pouze, jestliže existuje vratitelný přeplatek do 60 dnů ode dne podání žádosti. 

Pokud tedy poplatník podá daňové přiznání již v lednu a současně požádá o vrácení přeplatku, bude jeho daň vyměřena až k 1. dubnu 2011. Berňák jeho žádosti nemůže vyhovět, protože do 60 dnů od podání žádosti nebyla daň vyměřena. Nez­namená to, že daňovému subjektu nebude nic vráceno (pouze ne na základě předmětné žádosti). Je nutné podatnovou žádost o vrácení přeplatku tak, aby ke vzniku požadovaného přeplatku došlo právě ve lhůtě uvedené v § 155 odst. 3 daňového řádu, sdělila Jaroslava Musilová z generálního finančního ředitelství.

Našli jste v článku chybu?