Hlavní navigace

Nezaměstnaní se znovu chopí košťat. Nově ale za peníze

 Autor: http://www.isifa.com
Zdeněk Vesecký

Nezaměstnaní mají znovu nastupovat na veřejně prospěšné práce. Jaká budou nová pravidla, dostanou za ně lidé zaplaceno? Čtěte více.

Jak slíbila, tak udělala. A dokonce ještě o dva měsíce dříve. I tak se teď mluví o ministryni práce a sociálních věcí Ludmile Müllerové. Když Ústavní soud koncem listopadu loňského roku zrušil povinnou veřejnou službu, tak tvrdila, že do konce března předloží nová pravidla. A veřejně prospěšné práce už jsou tady.

Za veřejně prospěšné práce bude mzda

Zcela zásadně se veřejně prospěšné práce od povinné veřejné služby liší v otázce financí. Podle nových pravidel mají lidé, kteří je budou vykonávat, pobírat mzdu. Pracovní pozice budou vytvářet zaměstnavatelé ve spolupráci s úřadem práce. Ten také bude poskytovat příspěvek na mzdu, který může dosáhnout plné výše mzdových nákladů včetně odvodů. A to po dobu maximálně jednoho roku. Peníze na tyto příspěvky chce Ministerstvo práce a sociálních věcí najít v balíčku určeném na aktivní politiku zaměstnanosti. V něm je pro letošek skoro 5,5 miliardy korun. Nová místa budou vždy na zkrácený úvazek a nezaměstnaní by tam mohli odpracovat maximálně 20 hodin týdně. Rádi bychom je umisťovali do správy obcí nebo do neziskových organizací, dodává ministryně Ludmila Müllerová.

Ilustrační obrázek
Autor: http://www.isifa.com

Za veřejně prospěšné práce budou lidé nově pobírat mzdu. 

V případě, že by si lidé vykonávající veřejně prospěšnou službou vydělali méně než 4000 korun měsíčně, vedl by je úřad práce stále ve své evidenci. Ten také vyžaduje, aby byla místa věřejně prospěšných prací obsazována výhradně uchazeči, kteří budou zaměstnavatelům doporučeni.

Celá věc je zatím ve stadiu příprav a pokud bude záměr přijat, veřejně prospěšné práce by mohly být spuštěny někdy uprostřed léta.

Pětina Čechů veřejné práce odmítá

Plány jsou jedna věc, realita druhá. Jak vyplynulo z průzkumu správce portálu Práce.cz, 21 % lidí se v případě nezaměstnanosti odmítá do systému veřejných prací zapojit. Jako hlavní uvádějí osobní důvody nebo to, že taková práce pro ně postrádá smysl. Pokud by o veřejně prospěšné práci vůbec měli začít uvažovat, je pro 64 % dotázaných klíčové, zda za svou činnost dostanou zaplaceno. V tomto ohledu by tedy Ministerstvo se svým plánem mohlo uspět.

Vysoký podíl lidí, kteří za veřejné práce vyžadují plat, není překvapivý. Většina Čechů je v případě nezaměstnanosti a s ní související finanční tísní ochotna pracovat i načerno, finanční motivace je přitom primární, komentuje výsledky průzkumu analytik společnosti LMC, provozovatele serveru Práce.cz Tomáš Ervín Dombrovský.

Nezaměstnaným odpadnou časté kontroly

Další úpravy připravuje Ministerstvo práce a sociálních věcí v takzvaném systému DONEZ. Lidé vedení v evidenci úřadu práce se podle něj musí ve stanovenou dobu hlásit na určené pobočce České pošty. Za porušení této povinnosti je může úřad práce vyškrtnout ze svých seznamů. Velká část lidí pobírajících dávky ale toto nařízení neplní. S více než 7300 evidovanými už proto bylo zahájeno správní řízení. Pracovní uplatnění díky systému DONEZ našlo 1543 uchazečů o zaměstnání.

Uvědomuji si, že systém DONEZ byl v některých věcech problémový. Proto jsem se rozhodla, že bude nejlepší ho v současné době utlumit. Vycházím tak vstříc námitkám také ombudsmana, říká ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová a dodává: Lidé bez práce budou na pobočky České pošty chodit méně často než dosud a my jim tam budeme daleko více než dnes nabízet volná pracovní místa. Navíc, a to je novinka, získají konkrétní přehled o tom, jakou práci mohou získat co nejblíž svému bydlišti. Celý projekt pak bude ukončen v září tohoto roku.

Našli jste v článku chybu?
Měšec.cz: Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

Podnikatel.cz: Italové dělají mozzarellu z mléka z Česka

Italové dělají mozzarellu z mléka z Česka

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Podnikatel.cz: Změny v cestovních náhradách 2017

Změny v cestovních náhradách 2017

Měšec.cz: 6 změn v novele občanského zákoníku

6 změn v novele občanského zákoníku

Vitalia.cz: Típněte to! Kde všude si už nezakouříte?

Típněte to! Kde všude si už nezakouříte?

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

Lupa.cz: Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

120na80.cz: 5 nejčastějších mýtů o kondomech

5 nejčastějších mýtů o kondomech

Root.cz: Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Lupa.cz: Proč Stream netočí jen Kancelář Blaník?

Proč Stream netočí jen Kancelář Blaník?

120na80.cz: Na ucho teplý, nebo studený obklad?

Na ucho teplý, nebo studený obklad?

Vitalia.cz: V SAPĚ našli nelegální porážku kachen

V SAPĚ našli nelegální porážku kachen

Vitalia.cz: 9 největších mýtů o mase

9 největších mýtů o mase

Podnikatel.cz: Zařízení pro EET zbytečně, vrátí vám peníze

Zařízení pro EET zbytečně, vrátí vám peníze

DigiZone.cz: „Black Friday 2016“: závěrečné zhodnocení

„Black Friday 2016“: závěrečné zhodnocení

DigiZone.cz: Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá