Hlavní navigace
Už zbývá jen pro podání daňového přiznání. Vyřešte je s našimi chytrými formuláři a tipy na slevy.

Nezapomeňte, že v pondělí platí zákaz otevření obchodů

Daniel Morávek

Pondělí 8. května je dalším dnem, kdy musí obchodníci zavřít. Zákaz se ale netýká všech obchodníků.

Otevřené mohou zůstat například obchody s prodejní plochou menší než 200 metrů2.

Kdy musí být zavřeno

Obchodníci musí mít zavřeno během 7 svátků. Jde o Nový rok, Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 28. října, 25. a 26. prosince. Na Štědrý den lze mít otevřeno jen do 12:00. Zatímco Svátku práce (1. května) se omezení tak netýká, na Den vítězství (8. května) obchodníci mít otevřeno nemohou.

Omezení ovšem neplatí pro všechny obchodníků. Otevřené mohou zůstat obchody s prodejní plochou menší než 200 metrů čtverečních, čerpací stanice, lékárny, prodejny v místech zvýšené koncentrace cestujících na letištích, železniční stanice, autobusové zastávky, prodejny ve zdravotních zařízeních a maloobchodu a velkoobchodu v době, kdy je vyhlášen stav nebezpečí, nouzový stav, stav ohrožení státu nebo válečný stav.

Našli jste v článku chybu?
9. 5. 2017 11:25
* (neregistrovaný)

Otevírací doba v Německu

V Německu je zákonem stanovená otevírací doba. V pondělí až sobotu můžou být obchody otevřeny od 6:00 do 20:00. V neděli jsou téměř všechny obchody zavřeny. Jsou otevřeny jen na pár hodin pekárny, rychlé občerstvení jako McDonald, benzínky nebo v např. pár obchůdky přímo u nebo v hlavním vlakovém nádraží (Hauptbahnhof). O státních svátcích mají obchody taky zavřeno. V případě, že je svátek blízko neděle, jako např. Velikonoční pondělí nebo Svatodušní pondělí (Pfingsten)…

9. 5. 2017 7:58
* (neregistrovaný)

No jo, zavřené obchody ve svátek. Tak já, až pojedu do Německa, nebo Rakouska, jim to vyřídím. Anebo radši ne, oni by si mysleli, že jsem magor.