Hlavní navigace

Nezáviďte šéfům plat. V porovnání se světem jsou to žabaři

 Autor: 258398
Redakce 14. 2. 2014

Víte kolik bere váš šéf? Patrně se má lépe než vy, ale ve světě by se svým bankovním kontem žádné terno neudělal. Čeští manažeři berou míň než ti zahraniční.

Plat 100 000 korun a více má v České republice 30 000 mužů a asi 6000 žen. Nejčastěji se jedná o manažery na nejvyšších pozicích, zejména o generální, finanční a obchodní ředitele firem. Taková jsou zjištění Českého statistického úřadu. Generální ředitel české pobočky mezinárodní IT firmy si může za rok přijít i na 5 až 10 milionů korun. Kromě velikosti a obratu firmy, záleží také na zkušenostech a osobnosti kandidáta. K ředitelskému platu naleží také nejrůznější bonusy a benefity. Ročně může jít až o 40 až 50 % celkového příjmu, komentuje Jozef Papp ze společnosti Stanton Chase, která se zabývá vyhledáváním kandidátů na ředitelské pozice. Platově nejlépe jsou na tom manažeři v oblasti finančnictví, farmaceutického a technologického průmyslu. 

S 25 až 30 násobkem průměrné mzdy ale patří čeští manažeři spíše k těm hůře placeným. Nejvíce vydělávají američtí šéfové. Generální ředitelé 500 největších firem v USA průměrně vydělají 354 násobně více než jejich běžní podřízení. Krásným příkladem je nová šéfka americké automobilky General Motors Mary Barra. Její roční plat v hotovosti a v akciích dosáhne přibližně 290 miliónů korun. O tom se českým ředitelům může jen zdát. A zaměstnancům s průměrným platem pochopitelně také. S průměrným měsíčním platem 25 000 korun by se člověk museli dožít tisíce let a z toho plných 966 let pracovat. Pak by teprve vyrovnal Mary Barra. Té ovšem na tuto sumu stačí pracovat jen jeden rok. 


Autor: www.isifa.com

Ilustrační obrázek. 

V Evropě jsou na tom velice dobře ředitelé v Německu, kteří berou 148krát vyšší plat, než je tamní průměr. Dokonce i ve Francii si šéf velké firmy přijde na 120 násobek běžné mzdy, zatímco jeho britský kolega se musí spokojit s pouhým 84 násobkem. Za pozornost stojí loňské švýcarské referendum, v němž se obyvatelé země vyjadřovali k návrhu strany Mladých socialistů, aby generální ředitelé dostávali nanejvýš 12 násobek minimální mzdy. Švýcaři tento návrh jasnou většinou zamítli. Na druhou stranu jim vadí platy šéfů pěti největších švýcarských společností přesahující více než 200 krát celostátní průměr, který činí v přepočtu asi 180 000 korun měsíčně. 

Chcete vyšší plat? Jděte do zahraniční firmy 

Vyšší vzdělání se sice obecně projevuje růstem platu, ale velmi záleží i na tom, jestli člověk pracuje v domácí nebo zahraniční firmě. Ve všech vzdělanostních kategoriích jsou nejvyšší průměrné platy v soukromých firmách se zahraničními vlastníky. A rozdíl se zvyšuje s rostoucím vzděláním. Zatímco zaměstnanci se základním vzděláním v zahraničních firmách mají průměrný plat 123 % pracovníků nejhůře placené skupiny, tedy lidí ze státních a obecních organizací, v případě postgraduálního vzdělání to je už 216 % se srovnáním s nejnižšími platy. 

Bude vás zajímat: Jak si říci o vyšší plat a uspět?

Na druhé pozici ve výši průměrných platů jsou firmy se soukromými tuzemskými vlastníky. Téměř u všech typů zaměstnavatelů také platí, že vyšší vzdělání znamená i vyšší průměrný plat. Jedinou výjimkou z obou uvedených trendů jsou pracovníci s dokončeným nástavbovým nebo vyšším odborným vzděláním ve družstvech. Ti mají průměrný plat vyšší než zaměstnanci tuzemských soukromých společností a mají i vyšší průměrný plat než pracovníci v družstvech s dokončeným prvním stupněm vysokoškolského vzdělání. Poměrně velkým překvapením pro nás bylo právě výrazné platové ohodnocení nástavbového studia nebo vyššího odborného vzdělání v družstvech, které pravděpodobně odráží silně pragmatický přístup družstevníků a poměrně malou velikost družstev ve srovnání se soukromě vlastněnými firmami, komentuje Zdeněk Němec, analytik služby Platy.cz.

Našli jste v článku chybu?

27. 2. 2014 12:48

kondor (neregistrovaný)

zde je vidět že tenhle takzvaný pravičák ihned nejen že uráží všechny občany myšleno tu většinu 95% a závistivě chrání tu menšinu jenž ta většina živí atd a to ještě dokazuje veřejnosti jak je zákeřný a lživý proč napřed neřekne že většina podřízených nemá ani plat takový jak ve své profesi každý v unii a těch je většina ůstava unye jasně říká že pracovník v unii má nárok na stejný plat jako káždý nikoliv takový jak mu nařídí stát třeba náš a naše podnikatelské mafie spolu se státními ůředníky ,…

120na80.cz: Bojíte se encefalitidy?

Bojíte se encefalitidy?

Podnikatel.cz: Pozor, pojišťovny mění čísla účtů

Pozor, pojišťovny mění čísla účtů

120na80.cz: 5 poporodních problémů a jejich řešení

5 poporodních problémů a jejich řešení

Vitalia.cz: Jak koupit Mikuláše a nenaletět

Jak koupit Mikuláše a nenaletět

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Vitalia.cz: Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Podnikatel.cz: EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

Podnikatel.cz: Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

Lupa.cz: Proč Stream netočí jen Kancelář Blaník?

Proč Stream netočí jen Kancelář Blaník?

Lupa.cz: Slevové šílenství je tu. Kde nakoupit na Black Friday?

Slevové šílenství je tu. Kde nakoupit na Black Friday?

DigiZone.cz: Filmbox Live pro předplatitele UPC DTH

Filmbox Live pro předplatitele UPC DTH

Měšec.cz: Přejete si číslo účtu na přání?

Přejete si číslo účtu na přání?

Vitalia.cz: Fotorecept: Jak nezkazit nadýchanou omeletu

Fotorecept: Jak nezkazit nadýchanou omeletu

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Měšec.cz: Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Vitalia.cz: Manželka je bio, ale na sex moc není

Manželka je bio, ale na sex moc není

120na80.cz: Jak oddálit Alzheimera?

Jak oddálit Alzheimera?

Měšec.cz: Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

Root.cz: Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte