Nižší DPH na pivo a nápoje? První krok k jedné snížené sazbě 10 %, říká Babiš

Snížení DPH u piva a nealka v restauracích je jen prvním krokem, říká Andrej Babiš. Prvním krokem k jedné snížené sazbě DPH ve výši 10 %.

Ministr financí Andrej Babiš minulý týden oznámil, že chce kvůli elektronické evidenci tržeb (EET) snížit DPH na točené pivo v restauracích na 10 %. Včera sdělil, že navrhne i snížení DPH na nealkoholické nápoje v restauracích. Dnes pak dokonce oznámil, že jde o “první vlaštovky” cíle mít pouze jednu sníženou sazbu DPH ve výši 10 %. Aktuálně v Česku existují tři sazby DPH, přičemž druhou sníženou sazbu ve výši 10 % zavedla před rokem právě stávající vláda.

Nižší DPH na pivo má kompenzovat EET

Když minulý čtvrtek Andrej Babiš oznámil, že navrhne snížit DPH na sudové pivo podávané v restauracích na 10 %, způsobil tím nemalý poprask. Opozice to označila za populismus a premiér Sobotka za marketingový tah. Babiš nicméně návrh obhajoval tím, že jím chce podpořit projekt EET a pomoci restauraterům, kteří EET budou muset zavést. Včera navíc Babiš doplnil, že předloží i návrh na snížení DPH na nealkoholické nápoje v restauracích na 10 %.

Čtěte více: Babiš chce nižší DPH i pro vodu a nealko. Populismus, říká opozice

Dnes na tiskové konference pak Andrej Babiš uvedl, že navrhované snížení DPH na 10 % u vybraných položek je prvním krokem k postupnému ustavení jedné snížené sazby DPH ve výši 10 %, a to v souladu s plněním koaliční smlouvy. Zmírní se dopad EET a vznikne prostor ke kompenzaci nově vzniklých nákladů. V synergii s EET bude působit jako motivace k placení daní a také jako motivace registrovat se dobrovolně jako plátce DPH, vysvětloval dnes své návrhy Babiš.

MIF16

Čtěte také: Nižší DPH na pivo v restauracích je průchozí, neplátcům DPH by však uškodila

Podle Babiše totiž snížení DPH na točené pivo a nealkoholické nápoje přinese benefit pro hostinského, o který se může podělit se zákazníkem. Průměrná restaurace vytočí přibližně 100 piv denně. Při ceně za pivo ve výši 27 Kč tak vznikne možnost zvýšit marži až o 250 Kč denně, vypočítával dnes v prezentaci Babiš. Celkově má snížení DPH na pivo a nealkoholické nápoje stát státní rozpočet 225 milionů korun. Účinnost změn navrhuje Babiš na 1. červenec letošního roku.

1 názor Vstoupit do diskuse
poslední názor přidán 2. 2. 2016 15:41

Poradna – pokud si nevíte rady

Další poradny Nové téma

Školení e-mail marketingu

  •  
    Jak získat e-mailové kontakty
  • Jak udělat e-mailing více relevantní
  • Jak zavést automatizované kampaně

Detailní informace o školení e-mailingu »

Sledujte Podnikatel.cz

Facebook Twitter Google+