Hlavní navigace
Už zbývá jen pro podání daňového přiznání. Vyřešte je s našimi chytrými formuláři a tipy na slevy.

Nižší DPH na pivo a nápoje? První krok k jedné snížené sazbě 10 %, říká Babiš

Autor: www.mfcr.cz, podle licence: Rights Managed
Daniel Morávek

Snížení DPH u piva a nealka v restauracích je jen prvním krokem, říká Andrej Babiš. Prvním krokem k jedné snížené sazbě DPH ve výši 10 %.

Ministr financí Andrej Babiš minulý týden oznámil, že chce kvůli elektronické evidenci tržeb (EET) snížit DPH na točené pivo v restauracích na 10 %. Včera sdělil, že navrhne i snížení DPH na nealkoholické nápoje v restauracích. Dnes pak dokonce oznámil, že jde o “první vlaštovky” cíle mít pouze jednu sníženou sazbu DPH ve výši 10 %. Aktuálně v Česku existují tři sazby DPH, přičemž druhou sníženou sazbu ve výši 10 % zavedla před rokem právě stávající vláda.

Nižší DPH na pivo má kompenzovat EET

Když minulý čtvrtek Andrej Babiš oznámil, že navrhne snížit DPH na sudové pivo podávané v restauracích na 10 %, způsobil tím nemalý poprask. Opozice to označila za populismus a premiér Sobotka za marketingový tah. Babiš nicméně návrh obhajoval tím, že jím chce podpořit projekt EET a pomoci restauraterům, kteří EET budou muset zavést. Včera navíc Babiš doplnil, že předloží i návrh na snížení DPH na nealkoholické nápoje v restauracích na 10 %.

Čtěte více: Babiš chce nižší DPH i pro vodu a nealko. Populismus, říká opozice

Dnes na tiskové konference pak Andrej Babiš uvedl, že navrhované snížení DPH na 10 % u vybraných položek je prvním krokem k postupnému ustavení jedné snížené sazby DPH ve výši 10 %, a to v souladu s plněním koaliční smlouvy. Zmírní se dopad EET a vznikne prostor ke kompenzaci nově vzniklých nákladů. V synergii s EET bude působit jako motivace k placení daní a také jako motivace registrovat se dobrovolně jako plátce DPH, vysvětloval dnes své návrhy Babiš.

Content

Čtěte také: Nižší DPH na pivo v restauracích je průchozí, neplátcům DPH by však uškodila

Podle Babiše totiž snížení DPH na točené pivo a nealkoholické nápoje přinese benefit pro hostinského, o který se může podělit se zákazníkem. Průměrná restaurace vytočí přibližně 100 piv denně. Při ceně za pivo ve výši 27 Kč tak vznikne možnost zvýšit marži až o 250 Kč denně, vypočítával dnes v prezentaci Babiš. Celkově má snížení DPH na pivo a nealkoholické nápoje stát státní rozpočet 225 milionů korun. Účinnost změn navrhuje Babiš na 1. červenec letošního roku.

Našli jste v článku chybu?
2. 2. 2016 15:41
P2010 (neregistrovaný)

a také jako motivace registrovat se dobrovolně jako plátce DPH

Jasne, a vyplnovat dalsi nesmyslna hlaseni po cesku elektronicky (datova schranka co urad stejne nepouzije pro komunikaci nebo predrazeny certifikat). Nehlede na to, ze urady s dobrovolnou registraci k DPH bez dosazeni hranice obratu delaji drahoty, ten clovek je zkratka uplne mimo realitu.

Doufam ze chape, ze snizeni DPH nikdy neprinese snizeni koncove ceny pro zakaznika. To uz je tu v praxi proverene. Snizeni DPH v zadnem pripade…