Hlavní navigace
Už zbývá jen pro podání daňového přiznání. Vyřešte je s našimi chytrými formuláři a tipy na slevy.

Novela zákona o DPH je pro podnikatele byrokratickou fackou

Redakce

Podnikatelé protestují proti novele zákona o DPH. Nejvíce jim z ní vadí „blacklist“ neplatičů DPH a povinnost zveřejňovat účty.

Firmám se nezamlouvá novela zákona o DPH, kterou poslanci schválili před týdnem v prvním čtení. Podle podnikatelů jim novela neúměrně zvýší administrativní náklady. Jak navíc zástupci firem upozorňují, novinky v oblasti DPH mohou utlumit ekonomickou aktivitu.

Podnikatelům se především nezamlouvá institut nespolehlivého plátce. Toto označení získá plátce daně z přidané hodnoty, který závažným způsobem neplní své povinnosti ve vztahu ke správě daně. V případě rozhodnutí o označení plátce DPH za nespolehlivého plátce a nabytí právní moci tohoto rozhodnutí, zveřejní tuto informaci správce daně na internetu. Zároveň ten, kdo přijme zdanitelné plnění od nespolehlivého plátce (za předpokladu, že byl zapsán do seznamu nespolehlivých plátců a tento údaj byl rovněž zveřejněn), bude ručit za nezaplacenou daň z tohoto plnění.

Čtěte také: Vznikne „blacklist“ nespolehlivých plátců DPH. Kolika podnikatelů se to týká?

Jak ale upozorňuje Hospodářská komora ČR (HK ČR), institut nespolehlivého plátce nepatří v zemích EU mezi obvyklá opatření. Podle komory je definice nespolehlivého plátce příliš široká a ponechává nepřiměřeně velký manévrovací prostor pro správce daně, z jehož strany by mohlo docházet ke zneužití tohoto institutu. Co se týče ručení ze strany příjemců zdanitelného plnění, obává se HK ČR vážných dopadů pro podnikatele. Dopad spatřujeme ve zvýšených administrativních nákladech a v nutnosti zaplatit daň za plnění poskytnuté nespolehlivým plátcem v případě, že on sám ji nezaplatí, což by mohlo vést k poklesu ekonomické aktivity na trhu, vysvětlila serveru Podnikatel.cz Lenka Vodná z tiskového oddělení HK ČR.

Účty mají být také veřejné

Nejde ale jen o institut nespolehlivého plátce. Podnikatelé také upozorňují na další novinku, která může přinést nemalé problémy, a to na povinnost uvádět v přihlášce k registraci účty používané pro ekonomickou činnost. Použití jiných účtů než účtů oznámených správci daně bude nově důvodem pro ručení příjemcem plnění za daň nezaplacenou poskytovatelem plnění. Bude nutné zveřejnit vlastní čísla bankovních účtů, která mají být vyvěšena na webu finančního ředitelství, a jednak bude nutné před každou platbou každé faktury na tomto webu ověřovat, zda tam daný účet našeho dodavatele stále visí (a je tedy „v pořádku“), uvedla serveru Podnikatel.cz Pavla Břečková, členka představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR).

Čtěte také: Nové povinnosti pro podnikatele. Přiznání k DPH pouze elektronicky

Tip Content early

Podle Břečkové půjde o naprosto absurdní stav, na nějž má málokterá firma kapacity. Podnikatelé se podle ní opět stávají v podstatě rukojmími neschopnosti české administrativy zvládat své úkoly tak, aby nezatěžovala nadměrně podnikatele a nechala jim prostor vykonávat jejich předmět podnikání. Navíc nechci domýšlet situaci, kdy by firma-platící zákazník musela dokazovat, že v době platby dodavateli jeho účet na webu finančního úřadu ještě byl, zatímco finanční úřad již bude vyžadovat platbu ručení, protože účet dodavatele již mezi zveřejněnými účty nefiguruje, uzavřela Břečková.

Foto: www.isifa.com

Našli jste v článku chybu?
22. 7. 2012 17:10
Michal Zima (neregistrovaný)

Úplně jsem nepochopil, zda se má ručení za nespolehlivého plátce vztahovat i na osoby, které nejsou plátci DPH, ale od plátců nakupují?

22. 7. 2012 16:45
jezevec (neregistrovaný)

neřekl bych, že to nějak významně znevýhodňuje podnikatele proti dosavadnímu stavu. dosud je podnikatel povinen zdanit peníze, které mu nebyly zaplaceny. dosud je podnikatel povinen odvést dph, které prokazatelně neobdržel. dosud je podnikateli vyloučeno z nákladů zboží, které mu bylo ukradeno, a musí znova zaplatit dph (tu ovšem nedostane ani od pojištovny, pokud tedy mu vůbec někdo pojistí zboží na cestě). dosud je podnikatel vystaven bezbřehé svévoli finančních úřadů, jaké náklady mu tzv "uzn…