Hlavní navigace

Novela živnostenského zákona už platí. Jak podnikatelům pomáhá?

Matouš Šíma 23. 7. 2012

Od začátku měsíce nabyla účinnosti novela živnostenského zákona, která ruší některé administrativní povinnosti pro živnostníky. Jaké to jsou a čeho se týkají?

Koncem května byl ve Sbírce zákonů vyhlášen zákon číslo 169/2012 Sb., který novelizuje zákon číslo 455/1991 Sb. – živnostenský zákon. Tato novela je jedním z mezikroků, které směřují k plánovanému snížení administrativní zátěže podnikatelů jako fyzických osob. To vše v souladu s usnesením vlády číslo 238 z 6. dubna 2011, kterým stanovila ministrovi průmyslu a obchodu snížit tuto zátěž podnikatelů do konce letošního roku o pětadvacet procent.

Čtěte také: Velký rozcestník daňových změn roku 2012

Živnostenský zákon byl dosud předmětem častých drobných novelizací, výše zmiňovaná úprava se však snaží uplatňovat poznatky z praxe a zaměřuje se na aktuální problémy živnostenského podnikání i na eliminaci s nimi spojených nežádoucích jevů. 

Ke snížení administrativní zátěže podnikatelů má dojít hlavně změnami těchto povinností:

  1. označovat provozovny podnikatele identifikačním číslem provozovny a povinnosti tento údaj běžně používat,
  2. oznamovat změny adresy místa podnikání při současné změně jeho bydliště, jedná-li se o totožné adresy,
  3. oznamovat změny údajů podnikatele, které oznámil správě sociálního zabezpečení, finančnímu úřadu, úřadu práce a zdravotní pojišťovně, prostřednictví centrálního registračního místa.

Identifikační číslo provozovny nemusí být vidět

Podnikatel je stále povinen zajistit pouze to, aby provozovna byla pro živnost způsobilá. Teď už ji však nemusí zvenku označovat jejím konkrétním identifikačním číslem. To dál bude mít vedeno v živnostenském rejstříku, aby byl splněn formální požadavek Českého statistického úřadu, v praxi však zůstane jen na zvážení každého konkrétního podnikatele, zda přidělené identifikační číslo provozovny bude používat, či nikoliv. Podnikatel je povinen zajistit, aby provozovna byla trvale a zvenčí viditelně označena obchodní firmou nebo názvem nebo jménem a příjmením podnikatele a identifikačním číslem podnikající osoby. 

Čtěte také: Příjemná změna pro živnostníky. Od července jim ubude část administrativy

Tato úprava reflektuje zejména momentální znevýhodněné postavení subjektů podnikajících na základě živnostenského oprávnění oproti subjektům podnikajícím podle jiných právních předpisů (notáři, advokáti, architekti atp.). Těch se povinnost mít, zveřejňovat a oznamovat identifikační číslo provozovny podle stávající právní úpravy netýká.

Když se přestěhuji, nemusím oznamovat změnu místa podnikání

Další ulehčující novinkou je, že pokud podnikatel má jako adresu místa podnikání své bydliště, může požádat živnostenský úřad o to, aby mu se změnou bydliště automaticky měnil i adresu místa podnikání. Provozuje-li tedy živnost doma a přestěhuje se, živnostenský úřad změní místo podnikání automaticky. Živnostník tedy nemusí nikam chodit a nic oznamovat. Stát v minulosti na podnikatele uvalil řadu povinností, které se postupně staly reliktem doby, kdy státní správa pomalu neznala moderní informační techniku, komentoval novelu tehdejší ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek.

§ 47 odst. 4
(4) Změní-li se bydliště podnikatele a podnikatel oznámil živnostenskému úřadu, že při změně bydliště požaduje změnit místo podnikání na stejnou adresu, jako je adresa bydliště, není povinen při změně bydliště změnu místa podnikání živnostenskému úřadu oznamovat.

Všem úřadům najednou

Již podle dřívější právní úpravy mohli podnikatelé s živnostenským oprávněním prostřednictvím svého živnostenského úřadu učinit podání rovněž vůči dalším orgánům státní správy a institucím (finanční úřady, správa sociálního zabezpečení, úřady práce, zdravotní pojišťovny). Prostřednictvím obecního živnostenského úřadu coby Centrálního registračního místa lze rovněž těmto institucím oznámit i změny. 

Čtěte také: Potřebujete k živnosti odpovědného zástupce? Čtěte, jak s ním uzavřít smlouvu

Novela však ruší omezení, podle kterého bylo možné oznamovat změny ostatním orgánů prostřednictvím živnostenského úřadu jen tehdy, kdy se oznamovala změna zároveň i živnostenskému úřadu.

Změny v pokračování v živnosti při úmrtí podnikatele

Novela také upravuje možnost pokračování v živnosti při úmrtní podnikatele. Jejím cílem dál zůstává zajištění plynulého pokračování chodu podniku po úmrtí podnikatele. Nově se stanovují osoby, které jsou oprávněny k pokračování v živnosti až do skončení dědického řízení. 

Podle paragrafu 13 jsou jimi správce dědictví, dědicové ze zákona, dědicové ze závěti, pozůstalý manžel nebo partner, je-li spoluvlastníkem majetku používaného k provozování živnosti, nebo i insolvenční správce. Zároveň se současně srozumitelnější formou definuje jejich postavení. Cílem je zajistit, aby byl v živnostenském rejstříku řádně a hlavně včas vyznačen zánik živnostenských oprávnění v důsledku úmrtí podnikatele. 

Čtěte také: Identifikační číslo provozovny skončí dříve, než začalo platit

Dosud byl podnikatel povinen také hlásit změny některých údajů rejstříkovému soudu i živnostenskému úřadu. Proto byl i povinen hradit dva správní poplatky za oznámení jedné a téže věci. 

Foto: www.isifa.com

Našli jste v článku chybu?

23. 7. 2012 12:06

Hlášení změny místa podnikání se ale nevyhnou ti, kteří doposud neohlásili živnostenskému úřadu, že budou mít místo podnikání shodné s bydlištěm. Jinak se jim přepíše jen bydliště a místo podnikání musí stejně na živnostenském úřadě nahlásit. A změny se podle novely musí hlásit i když je živnost přerušená.
Hlášení jiným zdrav. pojišťovnám než VZP doporučuji i nadále hlásit osobně a ne přes CRM, protože veškerá data jdou implicitně přes VZP a ne přes ministerstvo zdravotnictví.


23. 7. 2012 11:20

P2010 (neregistrovaný)

Jedina novela ktera by opravu pomohla by byla ta, ktera zbytecne zivnostenske urady zcela zrusi.

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

120na80.cz: Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Vitalia.cz: Nejlepší obranou při nachlazení je útok

Nejlepší obranou při nachlazení je útok

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Měšec.cz: Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

Root.cz: Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Podnikatel.cz: Italové dělají mozzarellu z mléka z Česka

Italové dělají mozzarellu z mléka z Česka

DigiZone.cz: Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

DigiZone.cz: Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Vitalia.cz: I církev dnes vyrábí potraviny

I církev dnes vyrábí potraviny

Měšec.cz: Přejete si číslo účtu na přání?

Přejete si číslo účtu na přání?

Vitalia.cz: V SAPĚ našli nelegální porážku kachen

V SAPĚ našli nelegální porážku kachen

Podnikatel.cz: EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

DigiZone.cz: Sat novinky: Fransat UHD Demo

Sat novinky: Fransat UHD Demo

Podnikatel.cz: Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

Podnikatel.cz: Informovat o EET musí i e-shopy, nebo zaplatí

Informovat o EET musí i e-shopy, nebo zaplatí

DigiZone.cz: ČRa DVB-T2 ověřeno má i Sharp

ČRa DVB-T2 ověřeno má i Sharp

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy