Novela zákona o potravinách zvedá pokutu až na 1 milion korun

Minulý týden nabyla účinnosti novela zákona o potravinách a tabákových výrobcích a zákona o Státní zemědělské a potravinářské inspekci.

Podnikatelé, kteří provozují potravinářské podniky a dovážejí potraviny nebo potravinářské výrobky ze zemí mimo Evropskou unii nebo ze zemí, které nejsou smluvními stranami Evropského hospodářského prostoru, budou muset uhradit kontrolu těchto potravin a výrobků. Stejně tak půjde na jejich vrub případná dodatečná kontrola při nesplnění některých opatření.

Potraviny uložené například ve skladech musí podnikatel označit informací o složení a zemi původu. Podnikatel, který nesplní oznamovací povinnost vůči Státní zemědělské a potravinářské inspekci a neoznámí zahájení, změnu nebo ukončení činnosti, dostane pokutu až 1 milion korun. Ta se zvedla z původního půl milionu korun.

Inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce mohou podnikateli uložit, aby na své náklady nechal udělat testy produktů v akeditované laboratoři. Také mohou nově provádět testovací nákupy u zásilkových obchodů nebo v internetových prodejnách.

Martina Šmídtová, tisková mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce, proto doporučuje podnikatelům, kterých se příslušná novela týká, aby se s ní pečlivě seznámili.

Poradna – pokud si nevíte rady

Další poradny Nové téma

Školení: Tvorba a šíření videoobsahu

  •  
    Jak vytvořit video a na co si dát pozor
  • Jak ho naplnit vhodným obsahem
  • Kam ho umístit a jak mu získat diváky

Detailní informace o školení Tvorba a šíření videoobsahu »

Sledujte Podnikatel.cz

Facebook Twitter Google+