Hlavní navigace
Už zbývá jen pro podání daňového přiznání. Vyřešte je s našimi chytrými formuláři a tipy na slevy.

Novostavbám definitivně skončilo osvobození od daně z nemovitostí

Od 1. ledna 2010 už nelze uplatnit osvobození od daně z nemovitostí u novostaveb. U nároků schválených před rokem 2009 se tak daňová úleva zrušila nezávisle na tom, zda jste z patnáctileté lhůty pro osvobození využili plných patnáct let, či stačili uplatnit jediný rok. Na stavby postavené od roku 2009 se osvobození už nevztahovalo.

V souvislosti s ukončením osvobození od daně ze staveb nevzniká poplatníkům povinnost podat daňové přiznání k dani z nemovitostí ani sdělit správci daně tuto změnu. Příslušný správce daně pak vyměří upravenou daň z moci úřední a výsledek vyměření oznámí poplatníkovi platebním výměrem nebo hromadným předpisným seznamem, uvádí ministerstvo financí na svém webu.

Daň z nemovitostí se vypočítá vynásobením rozlohy pozemku či stavby, příslušného místního koeficientu (odvíjí se od velikosti obce, kde se stavba či pozemek nachází) a sazby daně uvedené v zákoně, která závisí na druhu nemovitosti. Byty a nebytové prostory se navíc násobí koeficientem 1,2.

Podrobněji čtěte o tématu už v zítřejším článku na serveru Podnikatel.cz.

Našli jste v článku chybu?
13. 1. 2010 16:20
Viktor (neregistrovaný)
No a k čemu to celé povede? Zase se z lidí vytáhnou peníze a ty zase spolkne náš zadlužený rozpočet. Lidé co budou chtít stavět, zase přijdou o jednu z mnoha motivací, která by je k realizaci stavby vedla, a tak pomalu ale jistě bude novostaveb ubývat. Pomalými krůčky k nestavění. Jen tak dál.