Hlavní navigace
Už zbývá jen pro podání daňového přiznání. Vyřešte je s našimi chytrými formuláři a tipy na slevy.

O nemocenskou může zaměstnanec přijít. Bez ohledu na výmluvy

Redakce

Neslyšel jsem zvonek. Musel jsem pro mléko. I tak se podle ČSSZ při kontrole vymlouvají nemocní.

Prvních 21 dnů nemoci vyplácí nemocnému náhradu mzdy zaměstnavatel. Má proto také pravomoc kontrolovat, zda jeho nemocný zaměstnanec dodržuje léčebný režim. Až v dalších dnech pracovní neschopnosti má vyplácení nemocenské a případnou kontrolu nemocných na starosti Česká správa sociálního zabezpečení. Čtěte také: Pravomoci zaměstnavatele jsou při kontrole nemocných omezené

O porušení pravidel se dozví i zaměstnavatel

Vloni Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) vykonala 151 951 kontrol dodržování režimu dočasně práceneschopných pojištěnců. Za porušení léčebného režimu zkrátila nebo zcela odňala nemocenské ve 3004 případech. Záznam o kontrole přitom při porušení režimu sociálka zasílá dočasně práceneschopnému pojištěnci, ošetřujícímu lékaři i zaměstnavateli.

Povinnosti nemocného jsou:

  • dodržovat stanovený režim
  • umožnit kontrolu jeho dodržování
  • sdělit ošetřujícímu lékaři platnou adresu místa pobytu v době dočasné pracovní neschopnosti
  • označit byt a zvonek jmenovkou
  • dodržovat rozsah a dobu vycházek povolených ošetřujícím lékařem

Jak upozorňuje ČSSZ, od 1. ledna letošního roku tyto povinnosti zákon o nemocenském pojištění výslovně vyjmenovává. Dosud v něm výslovně uvedené nebyly.

Jak se nemocní vymlouvají

Při kontrolách zaznělo i několik netradičních výmluv, například musel jsem během nemoci přespávat v autě, protože jsme s manželkou nemluvili; psi štěkali tak, že nebyl slyšet zvonek; musel jsem si dojít pro mléko, uvádí ke statistice kontrol práceneschopných v loňském roce Jana Buraňová z oddělení komunikace ČSSZ.

Foto: www.isifa.com

Našli jste v článku chybu?
24. 2. 2012 15:49
P2010 (neregistrovaný)

Dokud nebude u takove "kontroly" asistovat policie je zcela neprukazna a kazdy takto napadeny musi pripadny soud (i v CR) vyhrat. Jedna se jen o zastrasovani lidi. Nevim proc by nekdo kdo je nemocny mel reagovat na nejaky znovek (v pronajmu u ceskeho taky-majitele stejne zadny nemate a nikdo vam ho nezridi) nebo spat na pul oka u telefonu (zadny nemusite mit).

Stejne tak by se mela zamestnancum nabidnout moznost neplaceneho stonani (ne tak ze si na to vyberou dovolenou), kdy sice nic nedostanou…

24. 2. 2012 8:10
... (neregistrovaný)

Krásný příklad článku, který byl sepsán narychlo, neobsahuje žádné zajímavé informace a ještě k tomu je tam chyba - zaměstnavatel proplácí prvních 21 dní nemoci.