Hlavní navigace

O "pojistku proti byrokracii" snad podnikatelé nepřijdou

 Autor: 258398
Jana Bohutínská 4. 2. 2010

Hospodářská komora varovala před omezením hodnocení dopadů regulace při implementaci předpisů Evropské unie. Hodnocení zabraňuje tomu, aby přijímané předpisy zatěžovaly podnikatele administrativně nebo finančně. Úřad vlády však obavy podnikatelů vyvrací.

Pojmenování Hodnocení dopadů regulace (Regulatory Impact Assessment, zkráceně RIA) vypadá na první pohled velmi složitě. Zjednodušeně řečeno však nejde o nic jiného, než o soustavu rozličných analytických metod, které se aplikují na přijímané nebo již existující právní předpisy (včetně implementované legislativy Evropské unie) předkládané vládou a jejichž pomocí se zkoumají dopady těchto předpisů na hospodářskou, sociální nebo environmentální oblast, případně na konkrétní ekonomické či sociální skupiny. Pomocí RIA tak lze také určit dopady určitého předpisu na podnikatelský sektor, a to jak v oblasti administrativy, tak souvisejících finančních nákladů.

Pojistka proti byrokracii

Na konci ledna se Hospodářská komora České republiky, zastupující podnikatele, ve svém tiskovém prohlášení ohradila proti návrhu, který chce omezit hodnocení dopadů regulace na podnikatelské prostředí při implementaci předpisů Evropské unie. Návrh je v rozporu s široce akceptovaným trendem snižovat administrativní a finanční zátěž podnikatelů, která mimo jiné vzniká při zavádění nových legislativních norem, uvedl prezident Hospodářské komory Petr Kužel. Při vyčíslování dopadů jednotlivých možných variant implementace na podnikání hraje právě RIA významnou roli. Je důležitou pojistkou proti zvyšování byrokratického a finančního zatížení podnikatelů, dodal. Podle Hospodářské komory je cílem návrhu omezení RIA zrychlení legislativního procesu při implementaci práva Evropské unie do českého právního řádu. Pokud by se RIA neměla provádět jen v případě dopadů na podnikatelské prostředí a na ostatní oblasti by byla nadále aplikována, tak k avizovanému zrychlení legislativního procesu nedojde, uvedl dále Petr Kužel. Čtěte více: Firmy chtějí prodloužit mimořádné odpisy, vláda je proti

Kužel tak reagoval na Návrh dlouhodobých opatření směřujících k řešení zdlouhavého legislativního procesu v České republice, který obsahuje právě také omezení hodnocení dopadů regulace.

Přitom podle Ministerstva vnitra ČR, pod nějž problematika RIA spadá, se v roce 2008 (za který existuje první ucelená statistika hodnocení dopadů regulace) ukázalo, že problémem je fakt, že RIA se vztahuje právě jen na vládní návrhy norem. Nikoliv už na návrhy předkládané v Poslanecké sněmovně či Senátu. Hodnocení dopadů regulace tak podléhá vlastně jen zlomek navrhovaných předpisů. Toto konstatování by nahrávalo spíše úvahám o rozšíření využití RIA. Na druhou stranu však domácí zákonodárci musí řešit příliš pomalou implementaci evropských norem.

Přínosy musí převyšovat náklady

Cílem hodnocení dopadů je při implementaci předpisu EU nebo při podání návrhu nového předpisu vybrat nejlepší možné řešení, které nepřinese zbytečné negativní dopady – právě příkladně na podnikatele. Jde o to, aby se vybralo takové řešení, které naplňuje stanovený cíl, jehož přínosy ale zároveň převyšují náklady. RIA má tak také zamezit neefektivnímu vynakládání veřejných prostředků.

Podle Obecných zásad pro ohodnocení dopadů regulace RIA, které schválila vláda v roce 2007, lze hodnocení provést ve zkrácené podobě, to je tzv. malá RIA, nebo v plné verzi, to je tzv. velká RIA. Existují také výjimky, kdy se RIA nemusí provádět vůbec. Právě pro určování velikosti a původu administrativní zátěže podnikatelů vznikla také samostatná metodika, která obecné zásady podrobně rozpracovává.

Podle statistiky Ministerstva vnitra za rok 2008 byla u 53 % projednávání návrhů právních předpisů v případě RIA uplatněna nějaká z výjimek. U 38 % návrhů byla zpracována malá RIA a u 6 % návrhů velká RIA. Zbývající návrhy hodnocení dopadů regulace vůbec nepodléhaly.

Omezení se prý podnikatelů nedotkne

Jak business server Podnikatel.cz informoval Jiří Hrbek z tiskového odboru Úřadu vlády ČR, došlo k projednání všech připomínek, včetně připomínek Hospodářské komory. Ministr vnitra má do 30. dubna letošního roku předložit vládě změnu Obecných zásad pro hodnocení dopadu regulace. V ní bude stanoveno, že v případě, kdy je návrhem prováděna implementace předpisu EU, který neumožňuje žádné varianty řešení a jehož implementace nejde nad rámec požadavků práva EU, není nutno provádět celý proces RIA, uvádí Jiří Hrbek. A dodává: Formulace tohoto bodu usnesení tedy neznamená, že by ve vymezených případech nebylo prováděno hodnocení dopadu regulace, ale pouze to, že toto hodnocení nebude muset být formálně prováděno celým dosud stanoveným postupem, dodává Hrbek. Takové omezení RIA by se podle Úřadu vlády nemělo podnikatelského prostředí dotknout. Mohlo by pouze urychlit ve stanovených případech plnění legislativních závazků Česka vyplývajících z členství v Evropské unii, uzavírá Hrbek. Čtěte více: E-Government, kladivo na byrokracii už klepe na dveře

Našli jste v článku chybu?
Měšec.cz: Jak vymáhat výživné zadarmo?

Jak vymáhat výživné zadarmo?

Podnikatel.cz: EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

120na80.cz: Jak oddálit Alzheimera?

Jak oddálit Alzheimera?

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Vitalia.cz: Jste stále nemocní? Chybí vám zinek

Jste stále nemocní? Chybí vám zinek

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Lupa.cz: UX přestává pro firmy být magie

UX přestává pro firmy být magie

Vitalia.cz: Manželka je bio, ale na sex moc není

Manželka je bio, ale na sex moc není

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Podnikatel.cz: Pozor, pojišťovny mění čísla účtů

Pozor, pojišťovny mění čísla účtů

DigiZone.cz: Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

120na80.cz: Na ucho teplý, nebo studený obklad?

Na ucho teplý, nebo studený obklad?

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Podnikatel.cz: Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

Lupa.cz: Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

Lupa.cz: Slevové šílenství je tu. Kde nakoupit na Black Friday?

Slevové šílenství je tu. Kde nakoupit na Black Friday?

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

DigiZone.cz: Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

Podnikatel.cz: Italové dělají mozzarellu z mléka z Česka

Italové dělají mozzarellu z mléka z Česka