Hlavní navigace
Už zbývá jen pro podání daňového přiznání. Vyřešte je s našimi chytrými formuláři a tipy na slevy.

O svátcích ve velkých obchodech zavřeno. O návrhu opět jednají poslanci

Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed
Michael Hovorka

Na stoly poslanců se opět dostal návrh zákona, který má zakázat otevírací dobu ve velkých obchodech o svátcích. Podnikatelé se proti tomu bouří.

V průběhu sedmi svátků si zákazníci ve velkých obchodech nenakoupí a o Štědrém dni bude prodejní doba zkrácena do 12. hodiny. Tak zní jednoduchý senátní návrh zákona o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě. 

Ilustrační obrázek
Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed

Nakupovat o svátcích v hypermarketech? Brzy možná už minulost.

Na programu jednání ho mají poslanci, kteří ho již opakovaně odložili a nyní ho mají opět zařazen do programu. I když se návrh týká pouze obchodů s prodejní plochou větší než 200 m2, přesto se podnikatelé proti němu bouří. Podle nich to zavání diskriminací. Jakákoliv regulace prodejní doby zákonem je neodůvodněným zásahem státu do soukromoprávních vztahů podnikatelských subjektů. Přesto se stát chystá rozhodovat o tom, kdy a kam občané mají chodit nakupovat a kdo z podnikatelů smí nebo nesmí o víkendech a státních svátcích pracovat, upozorňuje ředitel Odboru legislativy práva a analýz Hospodářské komory ČR Ladislav Minčič.

Předkladatelé návrhu zákona se však odkazují především na pravidla v Evropské unii, která podle nich klade zvláštní důraz na sladění pracovního a rodinného života. Zaměstnanci pracující ve svátek se nemohou plně věnovat své rodině, neboť v době, kdy mají jejich děti volno, pracují. Ve svátek by měla být rodina pohromadě a věnovat se, mimo jiné, rodinným záležitostem, vysvětluje se v důvodové zprávě k zákonu.

Minčič tento důvod považuje za naprosto lichý: Někteří politici a odbory v zákoně údajně vidí podporu sladění pracovního a rodinného života. Zaměstnanci v prodejnách menších než dvě stě metrů čtverečních je ale nějak nezajímají, poukazuje na jednu z absurdit zákona Minčič.

Asociace českého tradičního obchodu (AČTO) pak k tomu dodává, že za jedinou přípustnou formu regulace lze považovat poptávku zákazníků. To ostatně již prokázala praxe, když některé obchody odstoupily od původně čtyřiadvaceti hodinové prodejní doby, neboť o ni zákazníci neprojevili výraznějšího zájmu. Netřeba zdůrazňovat, že obchody mají zákazníkům sloužit, uvedl pro Podnikatel.cz už dříve Zdeněk Juračka, předseda AČTO.

Content 2017 - tip Footshop

Zákon počítá se zrušením prodejní doby o těchto svátcích:

  • 1. leden – Den obnovy samostatného českého státu a Nový rok, 
  • Velikonoční pondělí, 
  • 8. květen – Den vítězství, 
  • 28. září – Den české státnosti, 
  • 28. říjen – Den vzniku samostatného československého státu, 
  • 25. prosinec – 1. svátek vánoční a 
  • 26. prosinec – 2. svátek vánoční.

O Štědrý den by pak prodejní doba byla omezena do 12. hodiny. V případě porušení zákona, by si maloobchod či velkoobchod s prodejní plochou větší než 200m2 vysloužil až milionovou pokutu, v případě opakovaného porušení až pětimilionovou pokutu. 

Našli jste v článku chybu?
17. 9. 2015 17:01
Seti (neregistrovaný)

Já bych si dovolil pokračovat: zoo, zábavné parky, kolotoče a lunaparky, plavecká a jiná sportovní zařízení, nesmíme zapomenout na benzínky, vlaky, autobusy, letadla (když to jde s kamióny, tak proč ne se vším ostatním, že)... jo, to je opravdu DOBRÝ návrh :-D

28. 9. 2015 8:36
Mirek (neregistrovaný)

Navrhuji to rozšířit i na zákaz požárů, nehod a úrazů ve vyjmenovaných svátcích. Mohli bychom potom pustit lékaře, hasiče, policisty, záchranáře domů a ti by také mohli trávit čas s rodinou. Mají na to ostatně právo.

Je to těžké - ten kdo pracuje v oboru služeb pro obyvatelstvo musí počítat s tím, že největší zájem o ně je v čase kdy lidé mají volno a nejmenší v době kdy jsou v práci.

Nedávno si mi stěžovala rehabilitační sestra jak je to hrozné že lidi chtějí na rehabilitace termíny jen brzy …