Hlavní navigace

Obchoďáky praskají ve švech a že prý lidé nemají peníze

 Autor: 258398
Michael Hovorka 22. 12. 2009

Hospodářská krize dopadla na Čechy ve smyslu, že začali v průběhu roku šetřit. Obávali se o ztrátu zaměstnání i o další vývoj trhu. Konec roku přinesl však zprávu, že jsme z recese venku a Češi vzali nákupáky útokem. Sehnat v nich vánoční dárek v davu lidí je nadlidský úkol.

Češi si vždy rádi dopřávali a je to na nich vidět. Vánoce jsou vždy toho důkazem. Nakupování zbytečných dárků, přejídání od rána až do večera a nikdy nesplnitelná předsevzetí, která se týkají buď redukce váhy, nebo nikdy nesplnitelného konce s kouřením. Hospodářská recese však přinesla velké otazníky, jak se Češi zachovají letos, zda opět překonají v nákupech své rekordy a maloobchodníci si budou mnout ruce. I přes vládní krizi, i přes mnohé vyhazovy, i přes různé stávky a vládní krizi si Češi ani letos Vánoce rozhodně nenechají nikým a ničím zkazit.

Osekávat? Ano, začněte u sebe!

Slyšeli jste to v průběhu roku na každém rohu. Hospodářská krize, nazývaná také finanční, se dotkla prakticky všech. Ve zprávách se častovalo, jak firmy musejí hledat úsporná opatření, aby přežily krizi. Jak hrozí ztráta zaměstnání mnohých lidí a jak míra nezaměstnanosti hlídaná ministerstvem práce a sociálních věcí překonává samé rekordy. Při těchto zprávách se jen málokdo zamyslel nad tím:

  1. Proč firmy nehledaly úsporná opatření již dříve?
  2. Proč firmy nesmyslně osekávaly marketing, který jim v době krize naopak mohl pomoci?
  3. Proč se hovořilo o vyhazovu jen ve firmách, které s lidskými zdroji nikdy pořádně hospodařit neuměly?

Jen málo se však hovořilo o tom, jak si ten a ten management snížil dobrovolně své platy (pokud ano, tak jen z populistického gesta) a především své roční bonusy, o kterých si někteří mohou nechat jenom zdát. Proč taky? Když podojit, tak pořádně.

Někdy jsem si říkal, jak je až průhledné, jak firmy využívají krizi k zámince, aby osekaly především zaměstnanecké bonusy, které jim už tak přestaly jít po chuti. Proč dávat zaměstnancům něco „zadarmo“, když jim stačí pohrozit vyhazovem, respektive jim naznačit, že své místo nemusejí mít kvůli krizi až tak jisté. A se zprávami, které šly médii napříč, se ani nedalo nikomu divit, že všichni byli za svou práci rádi a oželeli už tak chudé bonusy.

Konec recese? Hurá na nákupy!

Jenže konec roku přinesl zajímavý obrat. Analytici potvrdili, že jsme z recese venku a že maloobchodníci se i během letošních Vánoc dočkají slušných příjmů, i když kvůli propadu v průběhu roku loňských tržeb nedosáhnou. A Češi si díky těmto pozitivnějším zprávám řekli: Když jsme si odpírali celý rok, na Vánoce se rozšoupneme. A v obchodech je to znát.

A maloobchodníci se radují. Podtrhnout to může aktuální návštěvnost a spotřeba domácností, která přímo těsně před nadcházejícími vánočními svátky zažívá boom. Nákupáky doslova praskají ve švech. Každý, kdo zavítal do jakéhokoli obchodního centra, potvrdí, že prodrat se mezi davem lidí je už opravdu o život. Lidé kupují vše a s předčasnými „předvánočními“ slevami se nákupní horečka ještě přiživuje.

Jen dojet do obchodního centra je nadlidský úkol. Najít volné místo pro parkování není prostě možné. Vyjet z parkoviště je na hodiny čekání. Už aby ty Vánoce skončily! Všude miliony lidí, ale v krámě skoro nic! NEUVĚŘITELNÝ, fakt! postěžoval si ve svém statusu na Facebooku moderátor Českého rozhlasu 1 – Radiožurnál Ondřej Kapic.

A jeho výrok je typický pro všechny ty, kteří své dárky nakoupili s předstihem a návštěvu obchodního centra považují jen za nutné zlo, které musejí využít k běžnému nákupu. Všichni ti, kteří nechali nákupy vánočních dárků na poslední chvíli, letos opravdu zapláčou. Stráví v obchodě mnohem déle času, než je běžné zdrávo a za dárky vyhodí zbytečné peníze, které si v průběhu roku střádali. Nepomůžou už ani e-shopy s osobním odběrem. I tam se stojí fronty. Chtěl jsem si nechat v obchodním centru zabalit obyčejné CD u balící služby. Předběhl jsem frontu jen s dotazem, kolik za balení tohoto CD chtějí. Odpověď byla 150 korun. Letošní vánoční byznys bude opravdu velmi výdělečný, konstatoval Zdeněk Růžička, nový redaktor business serveru Podnikatel.cz.

Po subjektivní analýze současné nákupní mánie nelze nic jiného než s tímto názorem souhlasit. Maloobchodníci na letošních Vánocích opět vydělají a možná i více, než si sami dokázali ještě před měsícem připustit. Otázkou však zůstává, jak se spotřebitelé zachovají na začátku nového roku. Možná by si měli vzít rozumnější předsevzetí a slíbit si, že nakupovat budou s rozmyslem a nebudou šetřit na zbytečnosti, které štěstí do rodiny nepřinesou. Vánoce jsou především svátky klidu a rodinné pohody a atmosféry. Na to bychom měli pamatovat v prvé řadě.

Příjemné prožití svátků vánočních a úspěšný rozjezd roku 2010

přeje

šéfredaktor Michael Hovorka a jeho tým

PF 2010
Našli jste v článku chybu?
120na80.cz: Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Vitalia.cz: Říká amoleta - a myslí palačinka

Říká amoleta - a myslí palačinka

120na80.cz: Jak oddálit Alzheimera?

Jak oddálit Alzheimera?

Měšec.cz: Jak vymáhat výživné zadarmo?

Jak vymáhat výživné zadarmo?

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Podnikatel.cz: Italové dělají mozzarellu z mléka z Česka

Italové dělají mozzarellu z mléka z Česka

Vitalia.cz: Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

120na80.cz: Na ucho teplý, nebo studený obklad?

Na ucho teplý, nebo studený obklad?

DigiZone.cz: Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Vitalia.cz: 9 největších mýtů o mase

9 největších mýtů o mase

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

DigiZone.cz: ČRa DVB-T2 ověřeno má i Sharp

ČRa DVB-T2 ověřeno má i Sharp

Podnikatel.cz: EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

Vitalia.cz: V SAPĚ našli nelegální porážku kachen

V SAPĚ našli nelegální porážku kachen

DigiZone.cz: Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

DigiZone.cz: Sat novinky: Fransat UHD Demo

Sat novinky: Fransat UHD Demo

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Lupa.cz: Proč Stream netočí jen Kancelář Blaník?

Proč Stream netočí jen Kancelář Blaník?

Vitalia.cz: Fotorecept: Jak nezkazit nadýchanou omeletu

Fotorecept: Jak nezkazit nadýchanou omeletu