Hlavní navigace
Už zbývá jen pro podání daňového přiznání. Vyřešte je s našimi chytrými formuláři a tipy na slevy.

Obchodníky, co prodávají zboží na váhu, může vyjít pokladna k EET až na 50 tisíc

Jana Knížková

Obchodníci k evidenci tržeb potřebují jiné pokladny, než mají hospodští. Týká se to především těch, kteří k prodeji používají váhu. Jaké mají možnosti?

Druhá vlna elektronické evidence tržeb odstartuje již za 14 dnů. Od 1. března 2017 budou muset tržby evidovat obchodníci kamenných a online obchodů. Jak informuje server iDNES.cz, ke splnění této povinnosti budou někteří potřebovat odlišné pokladny než ti, kteří provozují restaurace a hospody. Složitější situaci budou mít především obchodníci, kteří prodávají zboží na váhu. Zejména tedy prodejci zeleniny a ovoce nebo řezníci.

Pro evidenci tržeb se jim nabízí několik možností. Ta nejkomfortnější však vyjde až na 50 tisíc korun. Jde o tzv. váhopokladny, které už s elektronickou evidencí počítají. Ocení ji především ti obchodníci, kterým se v jejich obchodě dveře netrhnou. V případě, že budou stále využívat svou původní váhu, musí výslednou cifru přeťukat do zařízení s EET softwarem a vytisknout účtenku. Nabízí se také možnost pořídit si software, který se se stávající váhou propojí. Zde jsou náklady vyčísleny na 5 tisíc korun.

Při výběru pokladem by měl být obchodník důsledný a nečinit tak bez rozmyslu. Při nevhodně pořízené pokladně mohou nastat situace, za které hrozí sankce.

Psali jsme: Za nesprávné napojení na EET hrozí pokuty, ale i úniky citlivých obchodních dat

Druhá vlna EET se týká zhruba 250 tisíc podnikatelů. Výběr a nákup zařízení pro elektronickou evidenci tržeb by však rozhodně neměli nechat na poslední chvíli. V rámci Průvodce elektronickou evidencí tržeb na serveru Podnikatel.cz nabízíme podrobné informace o nabízených zařízeních pro EET.

Našli jste v článku chybu?
16. 2. 2017 8:48
Petr (neregistrovaný)

Pamatujete si, jak Babiš křičel, že kdo nemá 5000 Kč na pokladnu, tak nemá podnikat? A najednou nestačí tablet nebo mobil a je třeba sofistikované řešení za desetitisíce. Měl by se omluvit a přidat slevy na daních i pro právnické osoby.

15. 2. 2017 15:52
tom (neregistrovaný)

Diť si to odečtou z daní a dostanou přízpěvek :D ...jojo kobliháři kdo myslíte, že ty zvýšený náklady obchodům zaplatí? Kdo? Schválně co myslíte budeto jejich majitel v daňovém ráji nebo VY??? :D to Vás Bureš doběh co? všechno podraží no nvm jestli Vám to za ten pocit "ať sosedovi chcípne koza když podniká" všechno to zdražení stálo???? nezapomeňte se za rok zeptat kde stojí ta nová nemocnice prosím... JU?