Hlavní navigace

Obsahové náplně živností se změní, podnikatelům to ale komplikace nepřinese

 Autor: www.isifa.com
Daniel Morávek 29. 8. 2013

Živnostenský zákon dozná několika změn a tomu se musí přizpůsobit i doplňující nařízení o obsahových náplních jednotlivých živností. Víme, co všechno se změní.

Ještě před novými volbami se zřejmě pozmění obsahové náplně jednotlivých živností. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) totiž předložilo nové nařízení vlády, které obsahové náplně živností upravuje. Reaguje tím na již schválené zákony, které ovlivnily živnostenský zákon. Podnikatelé se však nemusí obávat, že by se jich změna obsahové náplně nějak dotkla. Jedná se totiž pouze o informativní předpis a povětšinou o kosmetické změny.

Čtěte Obsahové náplně živností

Obsahové náplně se musí přizpůsobit zákonům

Ilustrační obrázek
Autor: www.isifa.com

Ilustrační obrázek

V připomínkovém řízení se nyní nachází nařízení vlády o obsahových náplních jednotlivých živností, které připravilo MPO. Jedná se o technický popis obsahu jednotlivých živností a oborů činností živností, který slouží podnikatelům i zaměstnancům živnostenských úřadů jako vodítko při posuzování rozsahu konkrétního živnostenského oprávnění. Aktuální znění nařízení však již neodpovídá skutečnosti, jelikož došlo v živnostenském zákoně k řadě změn. Cílem navrhované změny je sladit právní úpravu obsahových náplní jednotlivých živností se stávající úpravou živnostenského zákona a souvisejících právních předpisů. Dosáhne se tak souladu prováděcího předpisu s úpravou v tomto zákoně a s úpravou souvisejících právních předpisů, uvádí se v důvodové zprávě k nařízení.

 

Start: Začněte podnikat s Podnikatel.cz

Mezi změny, na které nařízení reaguje, patří například zavedení nové koncesované živnosti „Výroba a zpracování paliv a maziv a distribuce pohonných hmot“ v souvislosti se změnou zákona o pohonných hmotách. Předpokládaná účinnost od 1. ledna roku 2014. Aby podnikatelé mohli nově vyrábět a zpracovávat paliva, budou muset splnit mnohem přísnější podmínky. Jedná se třeba o nutnost získat souhlasné stanovisko celního úřadu, které může být vydáno jen spolehlivé osobě, jejíž definice je v zákoně uvedena. Distributoři pohonných hmot též budou muset složit kauci ve výši 20 milionů korun. Doposud výrobci pohonných hmot podnikají na základě vázané živnosti „Výroba a zpracování paliv a maziv“ a distributoři na základě volné živnosti „Výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona“.

Přestože se nařízení vlády dotýká živnostenského podnikání, živnostníci se nemusí bát, že by kvůli novinkám museli měnit oprávnění nebo chodit na úřad. MPO ujišťuje, že návrh obsahuje pouze změny administrativně a legislativně technického charakteru. Nařízení o obsahových náplních je pouze informativní předpis, který slouží k tomu, aby byly jednoznačně zařazeny činnosti do jednotlivých živností. Pro podnikatele může měnit podmínky pouze zákon, potvrdil serveru Podnikatel.cz Tomáš Paták z MPO.

Čtěte také: První krok při registraci podnikání? Vybrat si správně živnost

Změny jsou především kosmetického rázu

Kterých všech živností se tedy nové nařízení týká? U řemeslných živností se mění jedno slovo u “Holičství, kadeřnictví” a “Kosmetických služeb”. Místo kosmetických “přípravků” se bude nově jednat o kosmetické “prostředky”. Jak již bylo řečeno výše, že z vázaných živností mizí “Výroba a zpracování paliv a maziv”. U “Provádění dobrovolných dražeb movitých věcí podle zákona o veřejných dražbách” se mění obsah kvůli novému vymezení pojmu dražby. V návaznosti na nový občanský zákoník se u živnosti “Oceňování majetku” mění slovo “podnik” na “obchodní závod”. U živnosti “Speciální ochranná dezinfekce, dezinsekce a deratizace” se chemické “prostředky” mění na chemické “směsi”.

Novinky u obsahových náplní se týkají i koncesovaných živností. Kromě zavedení zcela nové koncesované živnosti Výroba a zpracování paliv a maziv a distribuce pohonných hmot a jejího obsahového vymezení se mění i některé stávající. Nově je vymezena živnost “Vedení spisovny” jakožto zajištění odborné správy dokumentů původce, popřípadě jeho právních předchůdců, v rozsahu úkonů souvisejících s uchováním těchto dokumentů, výkonem nahlédací agendy a umožnění provedení výběru archiválií, a to ve stejném rozsahu souvisejících povinností, které jsou zákonem o archivnictví a spisové službě stanoveny tomuto původci.

Do živností koncesovaných též nově spadá i prodej kvasného lihu, konzumního lihu a lihovin. U živnosti, která definuje podnikání s bezpečnostním materiálem, se mění jen terminologie. Živnost “Kontrolní testování zařízení na ochranu rostlin” zase mění svůj název na “Kontrolní testování profesionálních zařízení pro aplikaci přípravků”. Živnosti “Provádění veřejných dražeb” přibyla do obsahové náplně také prostředí veřejné datové sítě na určené adrese. V neposlední řadě se mění obsah živnosti “Vedení spisovny”, a to v návaznosti na vymezení činnosti komerčních spisoven.

Našli jste v článku chybu?

2. 9. 2013 7:58

--- (neregistrovaný)

cokoliv užitečného? třeba chcípli hlady?

30. 8. 2013 14:22

PP (neregistrovaný)

A co by dělaly ty desetitisíce úředníků a statistiků, kdyby oprávnění nerozlišovalo volné živnosti?

Měšec.cz: Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

Root.cz: Kamery Sony se dají ovládnout na dálku

Kamery Sony se dají ovládnout na dálku

Vitalia.cz: Říká amoleta - a myslí palačinka

Říká amoleta - a myslí palačinka

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Vitalia.cz: Fotorecept: Jak nezkazit nadýchanou omeletu

Fotorecept: Jak nezkazit nadýchanou omeletu

Root.cz: Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

120na80.cz: Na ucho teplý, nebo studený obklad?

Na ucho teplý, nebo studený obklad?

Podnikatel.cz: Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

Lupa.cz: Proč Stream netočí jen Kancelář Blaník?

Proč Stream netočí jen Kancelář Blaník?

Podnikatel.cz: Podnikatelům dorazí varování od BSA

Podnikatelům dorazí varování od BSA

Vitalia.cz: To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Podnikatel.cz: Italové dělají mozzarellu z mléka z Česka

Italové dělají mozzarellu z mléka z Česka

Vitalia.cz: 9 největších mýtů o mase

9 největších mýtů o mase

Vitalia.cz: V SAPĚ našli nelegální porážku kachen

V SAPĚ našli nelegální porážku kachen

Vitalia.cz: I církev dnes vyrábí potraviny

I církev dnes vyrábí potraviny

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Vitalia.cz: Paštiky plné masa ho zatím neuživí

Paštiky plné masa ho zatím neuživí

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo