Hlavní navigace
Už zbývá jen pro podání daňového přiznání. Vyřešte je s našimi chytrými formuláři a tipy na slevy.

Ochuzení na důchodech po rozdělení federace se dočkají odškodnění

Autor: www.sxc.hu
Redakce

Česko-slovenské důchody by se mohly dorovnat, vládní novela zákona prošla Poslaneckou sněmovnou a jde do Senátu. Na vyrovnání čeká až 10 000 lidí.

Poslanci dali zelenou návrhu Ministerstva práce a sociálních věcí o dorovnání česko-slovenských důchodů. Pokud projde i Senátem, vyřeší se tak dlouholetý problém, který má své počátky na konci roku 1992, kdy došlo k rozdělení tehdejší Československé federativní republiky. Smlouva mezi oběma státy musela stanovit, který z nich bude v souvislosti s důchody hodnotit doby zaměstnání získané před tímto rozdělením. Základním kritériem se nakonec stalo sídlo zaměstnavatele ke dni rozdělení společného státu, tedy 31. prosinec 1992. V následujících letech se ale ekonomická situace obou států vyvíjela odlišně a tak se lidé, kteří byli vypláceni ze slovenské strany, dostali ne vlastní vinou do finanční nevýhody. Někteří se kvůli tomu i soudili.


Autor: www.sxc.hu

Lidé, kteří byli ochuzeni na důchodech po rozdělení federace, se konečně dočkají odškodnění.

Teď by jim situaci měly kompenzovat dorovnávací příspěvky, které jsou zahrnuty v novele zákona č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, a zákona č. 582/1991 Sb., o organizaci a provádění sociálního zabezpečení. Na dorovnávací přídavek by měli mít nárok lidé, kteří pobírají český i slovenský starobní důchod, jež je v součtu nižší, než kdyby za dobu získanou za existence společného státu dostávali pouze důchod český. Kvalita lidské společnosti se mimo jiné pozná podle toho, jak se stará o své seniory. Přispět ke zlepšení jejich situace může právě změna česko-slovenských důchodů, uvedl k tématu ministr práce a sociálních věcí František Koníček.

Content 2017 - tip Footshop

Speciální dávku dostanou ti, kteří dosáhli alespoň 25 let pojištění před rozdělením federace. Za dob společné republiky jim také musel být přiznán slovenský důchod, a poté alespoň 1 rok důchodového pojištění před rokem 1996 v České republice. Do té doby u nás totiž ještě platil federální zákon o sociálním zabezpečení. Dávka nebude vázána na české státní občanství.

Podle předpokladů Ministerstva práce a sociálních věcí by dorovnávací příspěvek mohlo už příští rok získat 9 000 až 10 000 lidí. Stát by jim celkově vyplatil 3,8 miliardy korun. Nejnákladnějším bude z tohoto pohledu rok 2020, kdy by vyplácená částka měla stoupnout až na 130 milionů. Důchod ze Slovenska dnes v České republice chodí 7 000 občanům, naopak na Slovensko vyplácí Česká správa sociálního zabezpečení měsíčně téměř 25 000 důchodů.

Aktuální údaje o důchodcích platné ke 30. 6. 2013

  • V České republice jsou 2 861 513 důchodců.
  • Starobní důchod pobírají 2 340 234 lidí, zbytek připadá na invalidy, vdovce a sirotky.
  • Oproti stejnému období loňského roku se počet starobních důchodů nepatrně zvýšil o 2 780.
  • Česká správa sociálního zabezpečení eviduje 4 952 339 poplatníků pojistného na důchodové pojištění.
  • 268 848 zaměstnavatelů odvádí pojistné na sociální zabezpečení a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti za 4 239 118 zaměstnanců.
  • Zálohy na důchodové pojištění pravidelně odvádí 707 526 OSVČ přičemž ke konci června vykonávalo výdělečnou činnost 995 996 OSVČ.
Našli jste v článku chybu?
13. 8. 2013 14:50
zoro (neregistrovaný)

jsem zvědav jestli stát odškodní zato jak nás spolu se soudy okradl o 3%ve prospěch těch bohatých a těm měli zaplatit ti nejchudší to je dyskryminace zato církvím nadělili miliardy z našich platů a ani se nás občanů nezeptali a rozhodovala o tom zločinnecké uskupení kalosek a ods a top ˇ+pík atd,my si to vezmem i násilím

13. 8. 2013 19:44
Sten (neregistrovaný)

Ti bohatí zaplatili naprostou většinu všech důchodů, takže by se měli diskriminovaní cítit spíš oni.

Církvím nikdo nic nenadělil, ale vrátil to, co jim předtím komunisté ukradli.