Od roku 2010 se OSVČ zvyšují minimální zálohy na důchodové pojištění

Od nového roku se zvyšuje výše minimálních záloh na důchodové pojištění pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ). Zatímco v roce 2009 platily OSVČ, která vykonávají hlavní činnost, minimálně 1720 Kč měsíčně, od 1. ledna 2010 se jim tato částka zvýší o 11 korun na 1731 korun. Osoby, které podnikají v rámci vedlejší samostatné činnosti, si od ledna připlatí o 5 Kč, minimální zálohy pro ně budou činit 693 korun (oproti stávajícím 688 Kč).

Povinná platba záloh zůstává pro OSVČ s hlavním výdělečnou činností, u osob, které provozují vedlejší samostatnou činnost bude platba záloh povinná, jestliže se přihlásí k účasti na pojištění na rok 2010 nebo pokud jeho příjem po odpočtu výdajů byl v roce 2009 alespoň 56 532 Kč.

Pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) zůstává odvod pojistného na sociální zabezpečení a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti pro rok 2010 ve stejné výši jako v roce 2009. OSVČ odvádějí pojistné ve výši 29,2 % na důchodové pojištění a na dobrovolné nemocenské pojištění 1,4 % z vyměřovacího základu, uvedla Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) ve své tiskové zprávě.

Ke konci října letošního roku evidovala ČSSZ celkem 967 588 OSVČ, z kterých 756 799 mají povinnost platit zálohy na důchodové pojištění. Dobrovolné pojistné na nemocenské pojištění si pak platilo 139 397 OSVČ. Čtěte také: Pět povinností OSVČ vůči správě sociálního zabezpečení.

Poradna – pokud si nevíte rady

Další poradny Nové téma

Školení App Store optimalizace

  •  
    Jak dostat svou mobilní aplikaci mezi lidi
  • Jak na akvizici uživatelů mobilních aplikací na českém i světovém trhu
  • Jak správně spustit, propagovat, měřit a vyhodnotit svoji aplikaci v Google Play i v Apple App Store

Detailní informace o školení App Store optimalizace »

Sledujte Podnikatel.cz

Facebook Twitter Google+