Hlavní navigace

BSA varuje: Letos bude za nelegální software stíhat více firem

 Autor: 258398
Daniel Morávek 8. 2. 2010

Firmy, u kterých se vloni přišlo na nelegální software, musely zaplatit takřka čtvrt milionu korun jako kompenzaci. Organizace BSA navíc očekává, že se letos počet firem stíhaných za softwarové pirátství ještě zvýší.

Podle Business Software Aliance (BSA) letos přibude počet firem, které budou stíhány za softwarové pirátství. V loňském roce činila průměrná kompenzace poškozeným softwarovým firmám 240 000 Kč a letos by se měla ještě zvýšit. Míra pirátství se zřejmě udrží na hranici 38 procent. Novým trendem se navíc stalo organizované poskytování softwaru na internetu.

Loni jsme obdrželi zhruba dva tisíce oznámení na různé subjekty, která nyní prověřujeme. Poté učiníme patřičné právní kroky. Manažeři firem se snaží téměř vždy s poškozenými výrobci softwaru dohodnout mimosoudně. Nikdo nechce mít záznam v rejstříku trestů, řekl tiskový mluvčí protipirátské organizace BSA Jan Hlaváč.

Podle Hlaváče se nesl loňský rok ve znamení vyhroceného konkurenčního boje, který způsobil to, že některé firmy poukázaly na nelegální využívání softwaru u svých konkurentů. BSA eviduje nejvíce takových oznámení od technicky společností – konstruktérů, architektů, designérů či grafiků. Informace od informátorů samozřejmě ověřujeme, než podnikneme právní kroky, dodal Hlaváč.

Velký rozmach zaznamenalo v minulém roce také internetové pirátství, které transformovalo svoji podobu, když jednotlivce nahradily organizované skupiny. Ty šíří software pomocí falešných internetových obchodů a aukčních portálů. Své oběti lákají na podezřele levný software. Letos se dá předpokládat, že takových lákavých nabídek bude přibývat. Podvodníci navíc nabízejí různé možnosti plateb včetně zákaznické podpory, řekl Jan Hlaváč.

Česká republika však pořád patří mezi země s nejnižší mírou nelegálního softwaru. S 38% podílem pirátského softwaru (jak vyplývá ze studie analytické společnosti IDC), se řadí mezi 30 zemí s nejmenším jeho výskytem. Oproti posledním odhadům došlo ke snížení o jeden procentní bod. Pokles o další procentní bod by byl obrovský úspěch. Stejně jako v minulých letech bude mít na míru pirátství vliv hlavně tempo šíření pirátského softwaru v domácnostech, kde se nachází nejvíce pirátského softwaru, uvedl Hlaváč.

Rozporuplné metody BSA

Proti postupu BSA se ale například staví Česká pirátská strana (ČPS), která považuje chování BSA za neetické. Podle ČPS má například neoprávněně nařknutá firma jen velmi malou šanci na získání jakékoli kompenzace. BSA se v tomto případě falešně ohání ochranou konkurenčního prostředí. To je pikantní, pokud si uvědomíme, že tato klika mocných z velké části zastupuje společnosti, které jsou v Evropě opakovaně vyšetřovány s ohledem na porušení pravidel hospodářské soutěže, a že v minulosti jediný český výrobce SW byl s ohledem na praktiky BSA nucen své angažmá v této pseudoprotipirátské mafii ukončit, tvrdí Jaroslav Kučera, jihomoravský krajský předseda ČPS.

Jan Hlaváč z BSA byl před časem také hostem online chatu serveru Podnikatel.cz, kde obhajoval kampaň, ve které BSA vyzývalo firmy k udání konkurence kvůli nelegálnímu softwaru. Čtenáři měli především výtky k etice této metody a k historii BSA. V anketě, ve které měli účastníci chatu možnost vyjádřit svůj názor na praktiky BSA, uvedlo přes 90 % z nich, že BSA svým chováním překračuje všechny meze. Čtěte více: Čtenáři chatovali na téma kontroverzní kampaně BSA.

Našli jste v článku chybu?

10. 2. 2010 5:01

mezek (neregistrovaný)
Tak nejak..navic nechapu, jak je mozny, ze jakesi teleso jmenem BSA, ktere de facto v CR neexistuje, navadi lidi k udavani, obchazi pravni rad CR a podnecuje k tomu verejnost...a porad se o ni pise jako o jakesi hodne firme, co tu snad nad necim bdi....z toho se mi chce zvracet.

8. 2. 2010 23:40

dracul (neregistrovaný)
zlodej krici chyte zlodeje:)

kdyby radsi ti chlapici statecni z BSA zaplatili tech 300000 co prohrali u soudu

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

120na80.cz: Vitaminová abeceda

Vitaminová abeceda

DigiZone.cz: Sat novinky: Fransat UHD Demo

Sat novinky: Fransat UHD Demo

Měšec.cz: Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

Root.cz: Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Podnikatel.cz: Na poslední chvíli šokuje výjimkami v EET

Na poslední chvíli šokuje výjimkami v EET

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

120na80.cz: Jak oddálit Alzheimera?

Jak oddálit Alzheimera?

Vitalia.cz: Fotorecept: Jak nezkazit nadýchanou omeletu

Fotorecept: Jak nezkazit nadýchanou omeletu

Podnikatel.cz: Pozor, pojišťovny mění čísla účtů

Pozor, pojišťovny mění čísla účtů

Vitalia.cz: To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

Vitalia.cz: V SAPĚ našli nelegální porážku kachen

V SAPĚ našli nelegální porážku kachen

Vitalia.cz: Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Vitalia.cz: Manželka je bio, ale na sex moc není

Manželka je bio, ale na sex moc není

DigiZone.cz: HD programy ČT i v UPC Horizon

HD programy ČT i v UPC Horizon

DigiZone.cz: Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Vitalia.cz: Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu