Odklad voleb může podle analytiků ohrozit stabizilizaci veřejných financí

Pro Česko je odklad voleb z ekonomického hlediska rizikem, zároveň zřejmě umožní přijetí státního rozpočtu pro příští rok v řádném termínu. Vyplývá to z vyjádření analytiků, které dnes oslovila ČTK. Poslanecká sněmovna dnes nejednala o svém rozpuštění. Poslanci totiž neschválili program schůze dolní komory parlamentu a z předčasných voleb se stávají volby řádné, které se však budou konat až koncem května v roce 2010.

Perspektiva, že v takové situaci bude Česko postrádat nejméně dalších devět měsíců vládu se silným politickým mandátem, představuje značné riziko, řekl ČTK Pavel Sobíšek, analytik UniCredit Bank. Ten považuje současnou situaci za vážnou. Naopak analytik Patria Finance David Marek vidí v politickém dění i pozitiva. Odkazoval tak na schválení státního rozpočtu, který je pro Česko klíčový. Zároveň však upozornil, že volby v příštím roce znamenají další odklad reforem ke střednědobé i dlouhodobé stabilizaci veřejných financí.

Markéta Šichtařová pro ČTK doplnila, že je pro ekonomiku vlastně jedno, kdy volby proběhnou. Žádná z vlád nemá šanci uskutečnit zásadní změny ekonomického rámce, řekla agentuře Šichtařová. Zároveň zdůraznila, že je důležité změnit volební systém, který zřejmě nedokáže vyprodukovat silnou a stabilní vládu.

2 názory Vstoupit do diskuse
poslední názor přidán 15. 9. 2009 19:03

Poradna – pokud si nevíte rady

Další poradny Nové téma

Školení Google Analytics

  •  
    Jak vyhodnocovat úspěšnost reklamních kampaní.
  • Jak ovládat Google Analytics a najít co potřebuji.
  • Jak měřit hodnotu objednávek z webu.

Detailní informace o školení Google Analytics »

Sledujte Podnikatel.cz

Facebook Twitter Google+