Hlavní navigace
Už zbývá jen pro podání daňového přiznání. Vyřešte je s našimi chytrými formuláři a tipy na slevy.

Olomoucké syrečky už vám místnost “neprovoní”, může za to EU

Redakce

FOTOGALERIE: Jedni je milují, druzí se nad nimi kření. Olomoucké tvarůžky vás už ale svým specifickým odérem tolik “nepotěší”.

Tvarůžky mají údajně tak dlouho historii, že si ji vlastně nikdo pořádně nepamatuje. Jisté však je, že je dnes vyrábí pouze jeden výrobce, kterým je společnost A.W. Po jejich původním vzniku pátral také sesterský server Vitalia.cz. Vyzvěděl se však pouhé odhady: Odhaduje se, že u nás se vyráběly už před šesti sty lety prakticky v každé chalupě. Když mléko zkyslo, řešilo se, co s ním. A tvarůžky byly jasnou volbou, píše autorka článku Kateřina Čepelíková.

Co je však jisté, že dříve jejich specifický odér rozdělil společnost na tu, která jim holdovala, a na tu skupinu, která se jen ošklíbala. Říkalo se, že k syrečkům musí člověk dozrát. Ony však dozrály do stádia, kdy už svou specifickou vůni ztrácí.

Jak se uvádí v článku na Vitalia.cz, současnou výrobu ovlivnila Evropská unie. Ta nebyla zcela zajedno, aby se při jejich výrobě používalo dřevo, a tudíž muselo být nahrazeno plastem a nerezem. Velkou roli hraje také kvalita tvarohu, která se od té dřívější razantně liší. O celém způsobu výroby čtěte na Vitalia.cz

Našli jste v článku chybu?
29. 7. 2016 10:47
dddkg (neregistrovaný)

Děs běs velebnosti .. dobře že nevoněli parfemem, jist se to nedalo .. tedy v porovnání s tím co jsem kdysi za syrečky považoval .... kam to spějeme - pálivé fereronky nepálí, olomoucké syrečky voní a nesmrdí, mimo to nebyly zralé, hermelín neteče, Niva taky nejaká mdlá .. bryndza obsahuje kravské mléko o pasterizaci nemluvě .. kozí sýr obsahuje 3 procenta kozího sýru .. ach jo ..

29. 7. 2016 14:52
jezevec (neregistrovaný)

nadávat samozřejmě na eu budeme. problém je podobný, jako zákaz kouření v hospodách, zákaz výkonných vysavačů, svítících žárovek, nebo jakýkoliv jiný podobně imbecilní zákaz. nějaký podnikatel svobodně poskytuje službu či produkt, o který je zájem. náhle se do toho začne srxát někdo, kdo není výrobcem ani uživatelem, a naširoko srxát své dobro proti vůli plátce i příjemce, protože nějaká štábní gultura prej být musí. zavádějte si kulturu ve svojí lednici, komoušové - když se vám syrečky nelíbí, …