Hlavní navigace

Ombudsman: Dvě třetiny firem ignorují zákon

 Autor: 329515
Daniel Morávek 30. 1. 2013

Dvě třetiny firem porušují zákon, polovina firem dokonce permanentně. Vyplynulo to ze šetření veřejného ochránce práv Pavla Varvařovského.

Více než dvě třetiny podnikatelů porušují zákon. Vyplývá to ze šetření, které provedl veřejný ochránce práv Pavel Varvařovský. Ombudsman se zaměřil na zákonnou povinnost firem zveřejňovat ve sbírce listin obchodního rejstříku účetní závěrky. Míra naplněnosti sbírky listin činí podle Varvařovského pouze 28 %. Jenom 9 % společností pak dodalo účetní závěrky za všechny roky své činnosti. Více než polovina firem naopak nedodala v průběhu své existence účetní závěrku do obchodního rejstříku ani jednou.

Ze šetření ombudsmana rovněž vyplynulo, že na neutěšeném stavu obchodního rejstříku mají podíl i rejstříkové soudy. Ty mají dohlížet na správnost zapsaných údajů v obchodním rejstříku a na úplnost sbírky listin. Podle veřejného ochránce práv však soudy neprovádí kontrolu naplněnosti sbírky listin v odpovídajícím rozsahu, systematicky a z vlastní iniciativy (s výjimkou Krajského soudu v Hradci Králové). Jakoukoli kontrolu provádí fakticky jen na základě podnětu, který se týká konkrétní firmy. O situaci na rejstříkových soudech svědčí například i to, že většina z nich nebyla schopna poskytnout ani hrubé odhady, u kolika podnikatelských subjektů bylo zkontrolováno doložení účetních závěrek, uvedla Iva Hrazdílková z Kanceláře veřejného ochránce práv.

Na druhou stranu nedisponují rejstříkové soudy v současnosti účinnými právními instrumenty, ani odpovídajícím personálním a materiálním zabezpečením. Nemají efektivní nástroje, kterými by na podnikatelích mohly splnění zákonné povinnosti vynutit. V současnosti systém funguje tak, že pokud soud zjistí absenci účetní závěrky, zašle podnikateli výzvu k doplnění. Následně může za nesplnění povinnosti udělit pokutu. Jak však ukazuje praxe, nejde o účinný postup. Žádný soud nedisponuje informacemi o tom, kolik takových výzev ročně pošle a zejména, nakolik je tento postup efektivní, tj. kolik podnikatelů na základě výzvy sbírku listin doplnilo, upozornila Iva Hrazdílková.

Rejstříkové soudy proto chtějí změnu legislativy. Požadují například, aby mohly za nedodržení zákonné povinnosti zveřejnit účetní závěrku zrušit obchodní společnost. Ministr spravedlnosti přislíbil vhodně upravit samotný informační systém obchodního rejstříku a iniciovat po poradě s předsedy rejstříkových soudů odpovídající legislativní opatření, která by vedla k vyšší naplněnosti sbírky listin, doplnila Hrazdílková.

V úvahu přichází třeba změna daňových předpisů, kdy by povinnou součástí daňového přiznání právnických osob již nebyla účetní závěrka sama, nýbrž prohlášení o jejím založení do sbírky listin. Nezaložení účetní závěrky by pak mohlo být chápáno jako nesplnění daňové povinnost.

Foto: www.isifa.com

Našli jste v článku chybu?

30. 1. 2013 14:54

Enki (neregistrovaný)

Nesouhlasím se zveřejňovám účetní uzávěrky pro veřejnost. Proč má někdo moci vidět, jaké mám tržby, jaké mám zisky, jaké mám náklady?
Nemám problém své účetní výkazy dát státnímu úřadu, dávám je včas finančnímu úřadu. Ale nesouhlasím s jejich zveřejněním.
Pokud mám obchodního partnera, který se mnou chce pracovat a potřebuje je vidět, tak je to věc dohody, zda mu doklady ukážu. Stejně tak banka, pokud chci úvěr, tak jí doklady ukážu.
Ale kolik mám peněz na pokladně, zboží v zásobách, nebo kolik …


30. 1. 2013 14:11

Honza (neregistrovaný)

Myslete si o me co chcete, ale nevidim zadny racionalni duvod k tomu, aby firma musela nutne zverejnovat sve vysledky. Naopak v tomto smeru pokud jsem jedinym majitelem prosperujici spolecnosti tak si muze kazdy potencionalni vyderac a unosce mych deti precist, kolika penezi pravdepodobne disponuji a kde bydlim.

120na80.cz: 5 poporodních problémů a jejich řešení

5 poporodních problémů a jejich řešení

Podnikatel.cz: Pozor, pojišťovny mění čísla účtů

Pozor, pojišťovny mění čísla účtů

Vitalia.cz: Jak koupit Mikuláše a nenaletět

Jak koupit Mikuláše a nenaletět

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Podnikatel.cz: Přivýdělek u Airbnb nebo Uberu? Čekejte kontrolu

Přivýdělek u Airbnb nebo Uberu? Čekejte kontrolu

120na80.cz: Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Lupa.cz: Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

120na80.cz: Jak oddálit Alzheimera?

Jak oddálit Alzheimera?

Podnikatel.cz: Italové dělají mozzarellu z mléka z Česka

Italové dělají mozzarellu z mléka z Česka

Měšec.cz: Přejete si číslo účtu na přání?

Přejete si číslo účtu na přání?

Lupa.cz: Proč Stream netočí jen Kancelář Blaník?

Proč Stream netočí jen Kancelář Blaník?

Podnikatel.cz: EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

Vitalia.cz: Fotorecept: Jak nezkazit nadýchanou omeletu

Fotorecept: Jak nezkazit nadýchanou omeletu

Měšec.cz: Jak vymáhat výživné zadarmo?

Jak vymáhat výživné zadarmo?

Root.cz: Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Podnikatel.cz: Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

DigiZone.cz: Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

120na80.cz: Bojíte se encefalitidy?

Bojíte se encefalitidy?

Lupa.cz: Slevové šílenství je tu. Kde nakoupit na Black Friday?

Slevové šílenství je tu. Kde nakoupit na Black Friday?