Hlavní navigace

Ombudsmanka varuje před nevyžádanými prémiovými SMS

 Autor: http://www.isifa.com
Redakce

Množí se případy podvodů s prémiovými SMS zprávami. Podle ombudsmanky je potřeba se těmto útokům bránit soudně. A především nedávat souhlas se zasíláním.

Prémiové SMS zprávy zná asi každý. Dá se jimi zaplatit jízdné v MHD, parkovné nebo hlasovat v televizních soutěžích. Nejde ale o nijak lacinou záležitost. Někteří lidé se pak nestačí divit, když jim přijde vyúčtování v tisícových částkách. A to dokonce i tehdy, když žádné prmémiové textovky neodeslali. Stačí, aby je přijímali. Navíc bez objednávky nebo souhlasu s jejich zasíláním. Takovými případy se pro jejich hromadění začal zabývat i úřad veřejného ochránce práv. Každý, komu jsou účtovány nevyžádané prémiové SMS zprávy, se sice může obrátit na státní dozorové orgány, například na Český telekomunikační úřad, Úřad pro ochranu osobních údajů nebo Českou obchodní inspekci s podezřením na spáchání správního deliktu, ale jejich pravomoci jsou limitované. Mohou sankcionovat protizákonné jednání, ale nemohou rozhodovat individuální spory.

Ilustrační obrázek.
Autor: www.isifa.com

Ilustrační obrázek.

Prémiové SMS nejsou službou elektronických komunikací, aby je mohl prověřit Český telekomunikační úřad. Prémiové SMS neposílají mobilní operátoři, ale různé společnosti, kterým operátoři pouze umožňují provoz dané služby a zajišťují výběr plateb od zákazníků. V rámci reklamačního řízení tak může Český telekomunikační úřad pouze prověřit, zda došlo k zaslání zprávy, ale nikoli zda k zaslání existoval právní důvod, tedy souhlas nebo objednání. Stížnosti klientů se však týkají neoprávněnosti účtování zpráv, tedy otázky platnosti uzavření smluvního vztahu mezi zasílatelem zpráv a jejich příjemcem. Druhou stranou sporu, který může rozhodnout výhradně soud, tedy není mobilní operátor, ale zasílatel prémiové SMS zprávy, vysvětluje Stanislav Křeček, zástupce ombudsmanky.

Odesílatelé těchto nevyžádaných prémiových zpráv mohou být stíháni kvůli bezdůvodnému obohacení. Poškození lidé se pak mohou domáhat podáním žaloby k soudu. Jestliže si zaslání prémiové SMS zprávy skutečně neobjednali, lze aplikovat i ustanovení § 1838 občanského zákoníku, dle něhož „dodal-li podnikatel spotřebiteli něco bez objednávky a ujal-li se spotřebitel držby, hledí se na spotřebitele jako na poctivého držitele. Spotřebitel nemusí na své náklady podnikateli nic vracet, ani ho o tom vyrozumět.“

Lidé by měli být opatrní v tom, komu poskytují souhlas se zasíláním prémiových SMS. Je například možné požádat operátora o deaktivaci této služby. V případě obdržení nevyžádaných prémiových SMS zpráv je potřeba především komunikovat s mobilním operátorem a zjistit podrobnosti o odesílateli těchto zpráv. Hned poté co nejrychleji vyhledat právníka a podat žalobu. V případě, kdy je klientům zasílána prémiová SMS zpráva, která vzbuzuje dojem, že je pouze informační či inzertní SMS zprávou, například nabídka zapojení se do určité hry, ačkoli jde ve skutečnosti o prémiovou SMS zprávu zpoplatněnou vyšší částkou, je na místě obrátit se i na Úřad pro ochranu osobních údajů. Ten může prověřit, zda je obchodní sdělení zasíláno v souladu se zákonem o některých službách informační společnosti, doplňuje ombudsmanka Anna Šabatová.

Našli jste v článku chybu?

13. 4. 2014 13:48

(neregistrovaný)

Není to nějaká blbost? Přece Premium SMS musím já sám odeslat ze svého mobilu na specifické číslo. Jak můžu ovlivnit to, že mi nějaká zpráva přijde? NIjak! To by pak stačilo založit si takový účet, poslat na všechna mobilní čísla Premium SMS, shrábnout prachy a jet na Bahamy. To už by dávno někdo udělal.

A i mPlatby (platby přes mobil) musím já sám potvrdit ze svého telefonu, že je opravdu chci. Tento článek je podle mě zavádějící. Podle mě Premium SMS, které mi někdo pošle a já je zaplatím vůb…

12. 4. 2014 20:38

Ten z… (neregistrovaný)

Je chybou, že vůbec lze poslat komukoli prémiovou SMSku tak, aby to zaplatil příjemce automaticky v rámci vyúčtování za mobilní služby. Nějak si nedokážu představit jinou situaci využití než vychcánky, kteří se takto bezdůvodně obohacují. Toto by se mělo řešit extra smlouvou a placením jinou formou. Myslím, že by neměl být problém nastavit pravidla tak, aby se platilo výhradně za odchozí zprávy, nikoli příchozí. Že tomu tak není, se mi jeví jako záměr nějakých vykuků.

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Podnikatel.cz: Italové dělají mozzarellu z mléka z Česka

Italové dělají mozzarellu z mléka z Česka

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

DigiZone.cz: Skylink: zpožděný kanál Prima +1

Skylink: zpožděný kanál Prima +1

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Root.cz: 250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

Lupa.cz: Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

Podnikatel.cz: Informovat o EET musí i e-shopy, nebo zaplatí

Informovat o EET musí i e-shopy, nebo zaplatí

120na80.cz: Na ucho teplý, nebo studený obklad?

Na ucho teplý, nebo studený obklad?

Lupa.cz: Proč firmy málo chrání data? Chovají se logicky

Proč firmy málo chrání data? Chovají se logicky

Vitalia.cz: Jak vybrat ořechy do cukroví a kde mají levné

Jak vybrat ořechy do cukroví a kde mají levné

Měšec.cz: Jak vymáhat výživné zadarmo?

Jak vymáhat výživné zadarmo?

Podnikatel.cz: Zařízení pro EET zbytečně, vrátí vám peníze

Zařízení pro EET zbytečně, vrátí vám peníze

Podnikatel.cz: Podnikatelům dorazí varování od BSA

Podnikatelům dorazí varování od BSA

120na80.cz: Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Root.cz: Kamery Sony se dají ovládnout na dálku

Kamery Sony se dají ovládnout na dálku

Podnikatel.cz: Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

DigiZone.cz: Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life