Hlavní navigace
Už zbývá jen pro podání daňového přiznání. Vyřešte je s našimi chytrými formuláři a tipy na slevy.

Omezení státní podpory stavebního spoření zdaněním

K omezení státní podpory stavebního spoření pravděpodobně dojde. Nejspíš to nebude snížením státní podpory, ale pomocí speciálního zdanění. Přímé snížení státní podpory se zpětnou platností (u dříve uzavřených smluv) by přineslo četné právní spory. Omezení snížení na nově uzavřené smlouvy by naopak stejně jako v roce 2003 znamenalo pro stát zvýšení výdajů, protože lidé by se „předzásobili“ starými smlouvami a stavební spoření by si uzavřeli i ti, kteří jej dnes nemají.

Aktuálně preferované řešení spočívá v uvalení daně na státní podporu ve výši 50 procent. Klienti s uzavřenou smlouvou před rokem 2004 s plnou státní podporou by z maximální podpory 4500 Kč přišli o 2250 Kč ročně. Klienti se smlouvami od roku 2004 by pak z maximální podpory 3000 Kč přišli o 1500 Kč ročně.

Našli jste v článku chybu?
7. 7. 2010 16:16
Teď je ovšem otázka, jestli i tím zdaněním nedochází k právním problémům. Z mého laického pohledu jde de facto o podvod, protože se stát snaží vykroutit z něčeho, k čemu se zavázal. Jsem pro úplné zrušení státní podpory, ovšem tento způsob se mi nelíbí. Nejdříve něco naslibovat a pak k vymyslet nějakou speciální daň. Kocourkov.
7. 7. 2010 18:33
tak (neregistrovaný)
Souhlasím, podle mě to je zralé na odstřel ústavním soudem. Jen pokud ten bude jednat podobně protiústavně jako u poplatků ve zdravotnictví, tak se asi nic nestane.