Hlavní navigace
Už zbývá jen pro podání daňového přiznání. Vyřešte je s našimi chytrými formuláři a tipy na slevy.

OSVČ identifikovaná osoba mění číslo účtu. Kde všude a jak musí změnu hlásit?

Jan Molín

Je třeba změnu bankovního účtu osoby samostatně výdělečně činné hlásit? Jak a kde všude, radí odborník.

Server Podnikatel.cz nabízí svým čtenářům Odborné poradny, ve kterých radí odborníci z různých oblastí podnikání. Od právní problematiky, po otázky kolem startu podnikání. Nechybí také odborník, který radí ve věcech týkajících se daní.

Dotaz z daňové poradny

Jsem OSVČ, nepláte DPH, ale identifikovaná osoba. Měním číslo bankovního účtu. Jak nahlásit změnu úřadům?

  • Všeobecná zdravotní pojišťovna
  • Finanční úřad: Musím to  hlásit? Mám pocit, že při založení živnosti jsem ani účet nedával. Pokud ano, mám dát jako identifikovaná osoba u možnosti „Používán pro ekonom. činnost (pouze pro účely DPH)“ možnost ANO, nebo NE?
  • Jak je to u České správy sociálního zabezpečení?

Poradna s daňovým poradcem

Zeptejte se, jak na daňové přiznání. Odpovídá Jan Molín, spolupracovník serveru Podnikatel.cz, daňový poradce a partner poradenské společnosti MIVO s.r.o.

 

Odborník radí

Na finanční úřad oznamte změnu skrze příslušný formulář. Při registraci identifikované osoby jste jistě nahlásil své číslo účtu, potom jste povinen do 15 dnů ode dne změny (údajů nahlašovaných při registraci) oznámit jejich změnu.

Seznam registračních údajů, jejichž změnu nemusí daňový subjekt oznamovat:

  • Jméno daňového subjektu 
  • Příjmení daňového subjektu 
  • Název právnické osoby 
  • Právní forma • Identifikační číslo 
  • Adresa místa pobytu 
  • Adresa místa podnikání 
  • Adresa sídla 
  • Identifikátor datové schránky

Jako identifikovaná osoba vykonáváte „ekonomickou činnost“ ve smyslu § 5 zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty. U účtu, na který přijímáte platby z této činnosti, nebo platíte z něj svým dodavatelům, zvolte možnost „ano“.

Platby vůči ČSSZ sice mohou být uskutečněny skrze složenku, tak je teoreticky možné, že účet ve vztahu k ČSSZ nepoužíváte, ale v praxi je to naprosto výjimečné. Proto doporučuji oznámit změnu účtu i na ČSSZ, aby platby byly správně párovány, resp. aby případný přeplatek, který můžete mít po podání přehledu, byl adresován na správný účet. V tomto případě doporučuji zaslat mail přímo zaměstnankyni, která spravuje vaše údaje (viz vyúčtování za minulé období, kde naleznete buď přímo mail, nebo telefonní číslo).

Našli jste v článku chybu?