Hlavní navigace
Už zbývá jen pro podání daňového přiznání. Vyřešte je s našimi chytrými formuláři a tipy na slevy.

OSVČ, které dluží, se před exekutory na přechodném bydlišti neschovají

Autor: Pixabay.com, podle licence: Public Domain CC0
Jana Knížková

Ministerstvo vnitra chystá právní úpravu, která by zavedla povinnost hlásit státu delší pobyt na jiné adrese. Usnadní se tak práce exekutorům.

Usnadnit práci exekutorům, ale i státním úřadům a samosprávě má nová právní úprava, která by zavedla všem občanům povinnost hlásit státu druhou adresu, na které se pohybují delší dobu. Je tak obnoven institut přechodného pobytu, kterým se rozumí pobyt mimo místo trvalého bydliště, jež přesáhne dobu delší 90 dnů. Vyplývá to z návrhu věcného záměru zákona o evidenci obyvatel a rodných číslech.

Čtěte také: Exekuční srážky a jiné srážky ze mzdy v roce 2014. Aktuální právní výklady

Ilustrační obrázek
Autor: Pixabay.com, podle licence: Public Domain CC0

Ilustrační obrázek

Ministerstvo tímto reaguje mimo jiné na stále se zvyšující počet lidí, kteří mají své trvalé bydliště na radnicích měst a obcí. V konkrétních případech by takové opatření mohlo zaručit lepší vymahatelnost poplatků například za odpady, mohl by se tímto snížit počet nevyzvednutých zásilek. Dopad by se týkal také například studentů, lidí, kteří se dlouhodobě pohybují na pracovních cestách, ale také například chatařů. Nahlašovat adresu přechodného bydliště opakovaně by bylo povinné v momentě, kdyby pobyt přesáhl jeden rok.

Mohlo by vás zaujmout: Využíváte virtuální sídlo? Připravte se na přísnější kontroly finančních úřadů

OSVČ s dluhy se před exekutory neschová

Osoby samostatně výdělečně činné, které mají dluhy, by se tak už jen těžko schovaly před exekutory. Navrhovaná právní úprava zákona o evidenci obyvatel a rodných číslech by jim usnadnila práci při hledání místa pobytu dlužníka. 

Našli jste v článku chybu?
15. 4. 2015 17:44
kl (neregistrovaný)

V Anglii neexistuje trvalé bydliště, přechodné bydliště, doručovací adresa, adresa sídla, adresa místa pobytu v den podání DAP, adresa místa pobytu k poslednímu dni, adresa místa pobytu kde se poplatník zdržuje (vsadím se, že jsem ještě nevyjmenoval všechny druhy adres, které v registru obyvatel o každém člověku český stát eviduje). Prostě úřadům nahlásíte adresu a jste odpovědní za přeposílání pošty. Tečka. Jestli tam bydlíte, nebo nebydlíte, nikoho nezajímá. Britský stát zajímá jen, abyste pře…

15. 4. 2015 16:58
Ivan Nový (neregistrovaný)

Jak donutí lidi tuto povinnost dodržovat? Zavedou se domovní důvěrníci, kteří budou zase práskat sousedy? A nebo budou sledovat, kde se pohybují telefony? Je vidět, že Babiš se snaží seč může, aby zde zavedl znovu policejní stát, pod různými záminkami.