Hlavní navigace
Už zbývá jen pro podání daňového přiznání. Vyřešte je s našimi chytrými formuláři a tipy na slevy.

OSVČ s paušály se vrátí zvýhodnění na dítě, zároveň se však dále omezí paušály

Aktualizováno: Doplněno o účinnost schválených změn. (13. 1. 2017 17:16)
Daniel Morávek

OSVČ s paušály budou moci opět využívat daňové zvýhodnění na dítě a slevu na manželku. Zároveň se jim ale výrazně omezí využití samotných paušálů.

Poslanci dnes totiž odhlasovali, že mezní hranice příjmů, ze které se maximální výdaje počítají, klesne o 50 % na 1 milion korun.

Čtěte více: OSVČ s paušály se má vrátit sleva na dítě, ale za cenu výrazného omezení paušálů

Zvýhodnění se vrací, paušály se omezují

Poslanci dnes schválili pozměňovací návrhy u daňového balíčku, které OSVČ s výdajovými paušály vrací možnost využívat daňové zvýhodnění na děti a slevu na manželku/manžela. Nyní totiž pro všechny paušály platí, že poplatník, který uplatní paušální výdaje a součet jeho dílčích základů (kde se tyto výdaje uplatnily) je vyšší než 50 % celkového základu daně, nemůže zvýhodnění a slevu na manželku využít.

Návrat těchto dvou slev však není„zadarmo“. Ruku v ruce s ním se má využití výdajových paušálů opět dále omezit. Mezní hranice příjmů, ze které se maximální výdaje počítají, klesne o 50 % na 1 milion korun. Stejně jako v současnosti bude platit, že paušál by šel využít i při vyšších příjmech, maximálně byste jím ale mohli uplatnit výdaje odvozené z mezní hranice příjmů. Konkrétně půjde o následující stropy:

  • u 80% paušálu půjde uplatnit výdaje maximálně do částky 800 tisíc Kč
  • u 60% paušálu půjde uplatnit výdaje maximálně do částky 600 tisíc Kč
  • u 40% paušálu půjde uplatnit výdaje maximálně do částky 400 tisíc Kč
  • u 30% paušálu půjde uplatnit výdaje maximálně do částky 300 tisíc Kč

Novela zákona má nabýt účinnosti 1. dubna 2017. U novinek týkají se paušálů ale bude platit přechodné ustanovení, dle kterého si podnikatelé budou moct za zdaňovací období 2017 vybrat, zda využijí novou úpravu (tedy nižší strop pro výdaje a návrat zvýhodnění a slevy) či stávající (vyšší stropy a bez zvýhodnění a slevy).

Našli jste v článku chybu?
13. 1. 2017 19:37
Doza (neregistrovaný)

Predkladatel zmeny v zakone: http://www.psp.cz/sqw/historie.sqw?o=7&t=873 - ministr financi Strany ktere hlasovali pro tuto zmenu: https://www.psp.cz/sqw/hlasy.sqw?g=65114&l=cz Pochopte to je podpora podnikani ve stylu "CSSD, ANO, KSCM, KDU-CSL, USVIT". To jsou ti kteri sborove a soudruzsky hlasovali pro vetsi bice a kratsi retezy pro zivnostniky.

A ted neco pro zasmani z Rudeho Anoprava http://ekonomika.idnes.cz/rozhovor-s-ministrem-financi-babisem-dwj-/ekonomika.aspx?c=A150724_182333_ekonomik…

13. 1. 2017 15:16
Antistbak (neregistrovaný)

Do ted jste si pri 2M obratu mohl odecist 1 200 000,/, tj. odvody se platily z 800 000,-.

Nove pujde odecist jen 600 000,-, tj. odvody budou z castky 1 400 000,-. De facto se tim zvysi odvody o temer 100%. Tomu STBak rika podpora podnikani a ze by chtel snizovat dane :-(

V tom jeho pamfletu (idnes) se to ale nedoctete...