Peníze musí vydělávat, určil Babiš a investoval státní miliardy na peněžním trhu

Desítky miliard státních korun, které v loňském roce ležely na účtech ČNB, jsou minulostí. Andrej Babiš se rozhodl peníze zhodnotit a investoval je.

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) naplnil své sliby z minulého roku a snížil objem vkladů státu u České národní banky (ČNB), a to o 36 miliard korun, tedy o 92 %. Peníze následně investoval na peněžním trhu. S informací přišel deník E15.

Čtěte také: Mám rád Andreje Babiše a Justina Timberlaka, říká ekonom Aleš Michl

Investovalo ministerstvo do rizikových investic?

Ilustrační obrázek.
Autor: isifa/MAFRA/Dan Materna

Ilustrační obrázek.

Zatímco v loňském roce měly stát a jeho instituce uloženy na účtech ČNB v průměru 50 miliard korun, k 10. březnu letošního roku klesly vklady na něco málo přes 3 miliardy korun. Jak uvedl deníku zdroj obeznámený s děním na ministerstvu, peníze byly investovány na peněžním trhu. Část prostředků v eurech šla údajně na krátkodobé investice s výnosem okolo 0,25 procenta. Podle analytiků nabízí takové zhodnocení pouze rizikovější investice typu Španělska nebo Itálie. To ale ministerstvo financí popírá.

Jak uvedl pro iDNES.cz mluvčí ministerstva Radek Ležatka, ministerstvo nenakoupilo žádné cenné papíry Španělska nebo Itálie. Podle Ležatky lze docílit podobného výnosu i jinými instrumenty. Jedná se o běžné instrumenty na peněžním trhu, kdy jsou krátkodobě volné prostředky investovány například skrze krátkodobé reverzní repo operace. Většina operací je zajištěna přímo státními dluhopisy. To znamená, že jakékoliv riziko je tímto naprosto minimalizováno, dodal serveru Ležatka.

Čtěte také: Babišova republika: Čtěte, co všechno Babiš vlastní a kam až sahá jeho moc

1 názor Vstoupit do diskuse
poslední názor přidán 25. 3. 2014 23:01

Poradna – pokud si nevíte rady

Další poradny Nové téma

Školení: Obsahová strategie a content marketing

  •  
    Proč je obsahový marketing výrazným trendem.
  • Jak navrhnout užitečnou obsahovou strategii.
  • Jak zlepšit workflow a výsledky copywritingu.

Detailní informace o školení content strategy »

Sledujte Podnikatel.cz

Facebook Twitter Google+