Hlavní navigace
Už zbývá jen pro podání daňového přiznání. Vyřešte je s našimi chytrými formuláři a tipy na slevy.

ICC: Softwarové pirátství přijde do roku 2015 na 1,7 bilionu USD

Na rizika spojená s ochranou duševního vlastnictví upozorňuje Mezinárodní obchodní komora (ICC). Ta ve své studii odhaduje negativní ekonomické a sociální dopady pirátství a plagiátorství na 1,7 bilionu amerických dolarů do roku 2015 a 2,5 milionu pracovních míst ohrožených každý rok. Problémem se zabývala i protipirátská organizace BSA, která naopak spočítala, že snížení celosvětové míry pirátství o 10 procentních bodů by během čtyř let vytvořilo nové obchodní příležitosti v objemu 142 miliard amerických dolarů a vytvořilo téměř 500 tisíc nových pracovních míst.

Přísnější pravidla ochrany duševního vlastnictví mohou nejen posílit ekonomiku a lépe chránit zdravé konkurenční prostředí, ale i přispět ke snížení míry softwarového pirátství a aktivit padělatelů, vysvětluje Zuzana Predigerová, manažerka protipirátských aktivit ve společnosti Microsoft Česká republika. Dodává, že takové aktivity dnes nejen zbytečně odčerpávají peníze daňových poplatníků ze státního rozpočtu, ale rovněž ohrožují seriózní podniky a vystavují běžné uživatele riziku nákupu padělaného software.

Microsoft provedl v roce 2010 průzkum mezi 38 tisíci respondenty z 20 zemí. Z průzkumu vyplynulo, že tři čtvrtiny uživatelů, kteří se obávají rizik spojených s pirátským softwarem, ať už jde o krádeže identity nebo virové nákazy požadují od odvětví a vlád větší ochranu.

Našli jste v článku chybu?
29. 4. 2011 16:54
tony66 (neregistrovaný)
>>> nikdy by nemohli pracovat za jeden až tři dolary na hodinu a dělat kvalifikovanou IT práci. Pod pojmem prace v IT si obvykle predstavujeme programatory a vyvojare sw. Vyvojove prostredky jsou kupodivu i od MS v naproste vetsine zdarma a konkurencni prostredky tez a casto i jako OSS. Mark Zuckerberg postavil Facebook jen a pouze na svobodnem SW a hle kam to az dotahl. Naprostou vetsinu prace v IT lze odvest s OSS a tu kterou ne tak lze udelat jinak. SW firmy dodavajici komercni S…
29. 4. 2011 16:35
Sten (neregistrovaný)
Ten průzkum je silně demagogický. Pirátský software nemá prakticky žádné zvýšené nebezpečí krádeže identit a virové nákazy, z vlastní zkušenosti je to spíše naopak (kvůli úspoře za licence se zůstane u nepodporované verze prorostlé chybami). A když se ptali uživatelů, jestli chtějí chránit před krádeží identit a virovými nákazami, tak samozřejmě chtějí. O legálnost software přitom vůbec nešlo.