Hlavní navigace
Už zbývá jen pro podání daňového přiznání. Vyřešte je s našimi chytrými formuláři a tipy na slevy.

Platby kartou v e-shopu nerušte, problémy s #EET (snad) vyřeší do týdne metodika

Daniel Morávek

Do konce tohoto týdne by měla být vydána nová metodika, která by měla u online plateb vyřešit problémy s požadavky zákona o evidenci tržeb.

Podle všeho budou moct e-shopy evidovat platby přes platební brány až po notifikaci od brány, že platba proběhla proběhla úspěšně a prošla autorizací. Zároveň ale bude stanovena maximální doba, do které bude muset obchodník platbu evidovat. Na páteční konferenci Asociace pro elektronickou komerci to uvedla náměstkyně ministra financí Alena Schillerová.

Čtěte také: Ne každý, kdo podniká v e-commerce, musí mít #EET už od března

Nová metodika by měla problém s online platbami vyřešit

Právě otázka „kdy přesně online platbu evidovat“ se stala hlavním tématem konference, která se věnovala elektronické evidenci tržeb. Celý proces online platby má totiž několik mezníků a doposud nebylo zodpovězeno, kdy přesně musí zaevidování tržby proběhnout. Některé platební brány se proto rozhodly vyjít vstříc e-shopům a začaly připravovat řešení, ve kterém by platby zaevidovaly za e-shop ihned poté, co dostanou potvrzení o autorizaci.

Čtěte více: Řešení online plateb a #EET? Platební brány napojí platby rovnou do systému EET

Nakonec ale možná ani nebude muset být toto řešení nutné. Náměstkyně Alena Schillerová totiž na konferenci příslibila, že se do týdne vydá nová metodika, která zřejmě upraví povinnost evidovat tržbu až po notifikaci od platební brány.

Jak upozornil Jan Beránek, redaktor Lupa.cz, na samotné konferenci se rovněž ukázalo, že komplexnost internetového podnikání předčila očekávání přítomných úředníků. Omezenost představ se vyjevila třeba při řešení informační zprávy o EET, kterou mají všichni povinnost vložit na svůj web. Informaci, že evidujete EET, dejte na homepage, protože to je stránka, kterou musí každý uživatel navštívit, vysvětloval ředitel Sekce metodiky a výkonu daní Generálního finančního ředitelství Jiří Fojtík.

Čtěte více na Lupa.cz: Tento týden rozhodne. Finanční správa řekne pravidla pro online platby a EET

Našli jste v článku chybu?
30. 1. 2017 14:34
Pavel (neregistrovaný)

EET není účetnictví Někteří psali, že EEt nebude sedět s účetnictvím. Ono to sedět nebude nikdy Příklad z praxe: Zakazník zaplatí za zboží 100 000,- hotově v pokladně, tedy odesláno jako tržba do EET. Později zákazník vrátí zboží za 90 000,- Kč. Já NEvracím peníze hotově ale převodem na jeho BU tedy bez EET. Dobrý guláš, na FU mají vlastně neexistující tržbu která je v účetnictví vystornována opravným dokladem, který je uhrazen převodem na BU, tedy bez EET. A moje povinnost není jim to opravovat…

1. 2. 2017 8:00
Ivan Nový (neregistrovaný)

Bylo by třeba prověřit, zda se úředníci MF nedopustili zneužití pravomoci veřejného činitele. Z jejich jednání už teď jsou nezanedbatelné škody na straně daňových poplatníků, kteří se ničím neprovinili. Zákon o EET je psán tak obecně, že způsob naplňování tohoto zákona závisí výhradně na pokynech vyplývajících z nám skryté motivace úředníků, která je vede k jejich specifikaci.

Prakticky dochází k porušování ústavy, kdy exekutivní moc de facto vydává vlastní zákony.