Po průmyslu zpomalil svůj propad i maloobchod

Maloobchod zaznamenal v srpnu další meziroční propad, a to již po jedenácté v řadě. Oproti předchozím měsícům se stejně jako u průmyslu ale pokles maloobchodních tržeb zpomalil, když činil v srpnu 3,5 %. Ještě v červenci přitom maloobchodníkům klesly tržby o necelých 5 %. Meziměsíčně se po sezónním očištění tržby snížily o 0,3 %. Údaje dnes zveřejnil Český statistický úřad.

Analytici takový vývoj maloobchodu očekávali. Výsledky byly plně v souladu s naším odhadem. Trh v průměru odhadoval pokles o 2,0 %, komentoval Michal Brožka, analytik Raiffeisenbank, a dodal: Příběh zůstává stejný a maloobchodní tržby slabé. Letošnímu srpnu pomohl k lepšímu výsledku i to, že se srovnával se slabým srpnem 2008.

Na meziročním poklesu tržeb se nejvíce opět podepsal prodej motorových vozidel a nepotravinářského zboží. Prodej aut nicméně srpnovému výsledku pomohl. Segment obchodu a oprav aut v srpnu meziměsíčně vzrostl o 0,6 %. Meziroční propad tohoto trhu činil v srpnu 10,1 %, zatímco v červenci činil propad 15,4 %, uvedl Brožka.

Ekonomové předpokládají, že maloobchodní tržby se příliš nezlepší ani v příštích měsících. Za celý letošní rok počítají s 5% poklesem a ani v příštím roce by se tržby příliš zvednout neměly. Analytici totiž odhadují pro rok 2010 pokles o 2 %. Čtěte více v seriálu Ekonomická recese.

Poradna – pokud si nevíte rady

Další poradny Nové téma

Školení: Právo pro e-shopy

  •  
    Jak provozovat e-shop v souladu se zákonem.
  • Jak přistupovat k vrácení zboží a spory se spotřebiteli.
  • Jak v souladu s právem marketovat e-shop.

Detailní informace o školení Právo pro e-shopy »

Sledujte Podnikatel.cz

Facebook Twitter Google+