Hlavní navigace
Už zbývá jen pro podání daňového přiznání. Vyřešte je s našimi chytrými formuláři a tipy na slevy.

Po železnici se zřejmě budou prohánět rychlíky i soukromých dopravců

Ministerstvo dopravy se rozhodlo prolomit ledy na trhu železniční dopravy. Resort chce do deseti let otevřít až 75 procent trhu železniční osobní dálkové dopravy v Česku. Vyplývá to z podkladů, které má k dispozici agentura ČTK. V oblasti rychlíků mají nyní absolutní monopol České dráhy.

Po otevření železničního trhu volají podnikatelé již delší čas. Nejhlasitěji Radim Jančura, majitel společnosti Student Agency, který chce v Česku provozovat právě rychlíkové spoje: S našim vstupem do Evropské unie náš stát musí dát všem soutěžitelům stejné podmínky. České dráhy a.s. jsou soukromoprávní akciovkou, nikoliv státní organizací, řekl již dříve business serveru Podnikatel.cz Radim Jančura. Ten má zájem provozovat spoje až na 14 tratích. „Žluté rychlíky” by se mohly prohánět například po trase z Brna do Prahy, z Prahy do Českých Budějovic nebo z Liberce do Ústí nad Labem, celkem by tak chtěl převzít až polovinu dlouhodobých tratí v Česku. Tomu však musí předcházet výběrové řízení.

Našli jste v článku chybu?
8. 8. 2009 14:47
krtek (neregistrovaný)
Zajímalo by mě, jakým způsobem si bude pan Jancura zajišťovat provoz mezi vlaky ČD. Bude mít v každé stanici svého výpravčího spolu s výpravčím ČD, bude mít svoje koleje, svá návěstidla a všechny provozní zaměstnance, kteří musí zajišťovat jízdu každého vlaku? Asi to i přes zjevné přání pana Jancury není možné. Pokud bude chtít jezdit po kolejích ČD a platit pro svoje vlaky i všechny potřebné zaměstnance ČD, bude ho to stát tolik, že se mu provoz nevyplatí. Nehledě k tomu, že slibovat dodržován…