Počet nespolehlivých plátců DPH roste, nejvíce jich sídlí v Praze

Nespolehlivých plátců daně z přidané hodnoty přibývá. Mějte se před nimi na pozoru hlavně v metropoli a Jihomoravském kraji, kde jich má sídlo největší počet.

Registr plátců daně z přidané hodnoty (DPH) aktuálně eviduje na 321 nespolehlivých plátců. Je to o 259 více než před rokem. Přes polovinu firem v registru má tržby do 10 milionů korun, nebo výši tržeb vůbec neuvádí.

Sídlí hlavně v Praze a na jihu Moravy

Největší počet nespolehlivých plátců DPH má své sídlo v Praze. Z celkového počtu je jich 160. Vysoký počet nespolehlivých plátců DPH má sídlo také v Jihomoravském kraji, kde je jich evidováno na 67.

Čtěte také: Na co si dát v praxi pozor při obchodování s nespolehlivým plátcem DPH?


Autor: 258398

Počet nespolehlivých plátců DPH v posledních měsících prudce roste. Zdá se, že po delším náběhovém období, a také zpřísnění podmínek, registr začal plnit svoji funkci jako nástroj proti daňovým únikům, říká Petra Štěpánová, analytička společnosti Bisnode, která se zabývá poskytováním ekonomických informací o firmách.

Mohlo by vás zaujmout: 6 podnikatelských matadorů radí: Jak si proklepnout své nové obchodní partnery

Mezi nespolehlivé plátce DPH se stále více řadí také společnosti, které mají vysoké tržby. Téměř čtvrtina vykazuje tržby mezi 10 a 60 miliony korun.

WT100

Kdo má status nespolehlivého plátce

Status nespolehlivého plátce mají podnikatelé, kteří porušili závažným způsobem své povinnosti vztahující se ke správě daně. O tom, zda je dotyčný podnikatel označen za nespolehlivého, rozhoduje správce daně. Pokud úřad někoho označí za nespolehlivého plátce, uvede to v Registru plátců DPH.

 

Potřebujete radu od odborníka? Využijte našich odborných poraden.

Přesnou definici, kdo patří mezi nespolehlivé plátce, nestanovuje přímo zákon, nýbrž metodika Generálního finančního ředitelství.. Podle ní se řadí na černou listinu nespolehlivých plátců každá firma, která dluží za poslední minimálně tři měsíce na DPH více než deset milionů korun. Za nespolehlivého plátce jsou také označeny společnosti, které nemají v pořádku daňové doklady a mají daň alespoň půl milionu korun. Na blacklist se v neposlední řadě dostávají i firmy podezřelé z podvodu.

1 názor Vstoupit do diskuse
poslední názor přidán 6. 5. 2015 20:44

Poradna – pokud si nevíte rady

Další poradny Nové téma

Školení e-mail marketingu – pokročilé techniky

  •  
    Jak připravit šablonu moderního e-mailu
  • Jak spustit automatizované kampaně
  • Jak dynamizovat běžnou rozesílku

Detailní informace o školení e-mail marketingu - pokročilé techniky »

Sledujte Podnikatel.cz

Facebook Twitter Google+