Internet Info, s.r.o. Lupa Měšec Podnikatel Root Zdroják DigiZone Slunečnice Vitalia TopDrive KupDnes Navrcholu NovýTarif Dobrý web Weblogy Woko Jagg Computer.cz SK: MojeLinky

Počet podnikatelů navzdory recesi vzrostl o více jak 60 000

Tweetni to Twitter Jaggni to! Jagg Del.icio.us Delicious

Přestože se v minulém roce Českem prohnala ekonomické recese, na počtu podnikatelů se nijak neprojevila. Oproti roku 2008 se jejich množství naopak dokonce o více jak 60 000 zvýšilo. Vyplývá to z aktuálních statistik, které serveru Podnikatel.cz poskytlo ministerstvo průmyslu a obchodu.

Zatímco ke konci roku 2008 evidovalo ministerstvo celkem 2 112 424 pod­nikatelů, k poslednímu prosinci roku 2009 jich bylo již 2 173 659, tedy o 61 235 více. Na nárůstu se podílely jak právnické tak fyzické osoby. Počet právnických osob se zvýšil o 19 363 na stávajících 304 859. Množství fyzických osob zase dosáhlo 1 868 756 (o 41 872 více než v roce 2008).

V loňském roce se rovněž rozrostly řady podnikajících cizinců, kterých přibylo více než 10 000 na současných 87 753. V roce 2009 se ale nezvýšil pouze počet podnikatelů, ale rovněž stouplo množství živnostenských oprávnění. V současnosti jich ministerstvo průmyslu eviduje 2 898 826, což činí oproti roku 2008 nárůst o 83 426.

Jako tradičně patří mezi nejčastější činnosti volná živnost, hostinská činnost, zednictví, silniční motorová doprava, zámečnictví, truhlářství apod. Důvodů pro nárůst počtu živnostenských oprávnění je několik, zjednodušující se vstup do podnikání, nebo jistota vlastního podnikání během hospodářské krize, doplnil serveru Podnikatel.cz Matyáš Vitík z tiskového oddělení ministerstva průmyslu a obchodu. Čtěte také: Umělecká řemesla se vrací na výsluní, napomáhá tomu prodej po internetu.

Daniel Morávek

Daniel Morávek

Autor je zástupcem šéfredaktora serveru Podnikatel.cz. Ve svých studiích na VŠE se specializoval na hospodářskou politiku a hospodářské a sociální dějiny. Mezi jeho záliby patří sport, kultura, ekonomika a politika. Nový dotaz na autora

Školení: Daňová optimalizace aneb Jak na daň z příjmů

Jak stlačit daně z příjmů na minimum? Poradíme vám v interaktivním workshopu. Zaměříme se na daňově uznatelné náklady, zjistíte, jaké má důsledky používání firemních automobilů v souvislosti s novelizací DPH, zaostříme na pohledávky, daňové rezervy či daňové důsledky dlouhodobého majetku. Workshop představí problematiku optimalizace po teoretické stránce, účastníci si pak pomocí technik zkušeného lektora vyzkoušejí na praktických příkladech, jak je možné daně optimalizovat co nejefektivněji.

Podrobnější informace a přihláška 

Přehled názorů

švarc
RD 13. 1. 2010 16:19
Nový
       

Tento text je již více než dva měsíce starý. Chcete-li na něj reagovat v diskusi, pravděpodobně vám již nikdo neodpoví. Pro řešení aktuálních problémů doporučujeme využít naše diskusní fórum.

Zasílat nově přidané příspěvky e-mailem        

Prohledat Podnikatel.cz

Sledujte Podnikatel.cz

Facebook Twitter Google+