Hlavní navigace
Už zbývá jen pro podání daňového přiznání. Vyřešte je s našimi chytrými formuláři a tipy na slevy.

Pod #EET spadnou od prosince i některé školní jídelny

Michael Hovorka

Od 1. prosince budou evidovat tržby restaurace a hotely a také některé školní jídelny. Svoji činnost ukončí až 50 tisíc firem.

Odborníci totiž očekávají, že se naplní scénář z Chorvatska, kde skončilo po zavedení evidence tržeb shodný počet podnikatelů.

Jídlo s sebou? Od prosince EET zatím neplatí

Nově se také ukázalo, že pod evidenci tržeb spadnou některé ze školních jídelen. Obecně se však EET nebude týkat všech gastronomických zařízení. Pokud podnik dodává jídlo s sebou, může být zatím v klidu. Metodická příručka uvádí, že o stravovací službu se bude jednat jen v případě, že bude jídlo servírované v provozovně a k jeho snědení bude mít zákazník přiměřené zázemí, například stoly, židle a podobně. 

V opačném případě má poplatník povinnost přijatou tržbu evidovat až od 1. 3. 2018. Týkat se to bude například zmrzliny v kornoutu, popkornu v krabici nebo párku v rohlíku, vysvětlila Blanka Štarmanová, daňová poradkyně společnosti TaxVision.

Příklad z budoucí praxe: Provozovatel obchodu s lahůdkami, stánkový prodej, rozvoz jídla

Je-li v těchto případech jídlo nabízeno takovou formou, že je zabaleno do obalu, tašky, ubrousku, pak se nejedná o stravovací službu, ale vždy o dodání zboží. V takovémto případě bude mít poplatník povinnost tržbu evidovat až od 1. 3. 2018.

Čtěte více: Chcete zjistit, odkdy se vás týká #EET? Dejte si pozor, ať se vám nezamotá hlava

Na evidenci tržeb si ale budou muset dát pozor některé školy, především ty soukromé, které umožňují možnost stravování například seniorům. V Česku je přitom kolem 40 soukromých vysokých škol a stovky soukromých základních a středních škol. Od elektronické evidence tržeb jsou osvobozeny prodeje obědů žákům a učitelům, řada jídelen ale nabízí stravování například důchodcům nebo rodičům na mateřské dovolené. A na ty se elektronická evidence vztahuje, doplnila Štarmanová.

Ta však dodává, že elektronická evidence tržeb se netýká školních jídelen či bufetů, které jsou provozovány příspěvkovou organizací nebo placeny z veřejných peněz.

Našli jste v článku chybu?
9. 10. 2016 18:21
Petr (neregistrovaný)

Jak je možné, že lidem nedochází, že náklady na EET budou výrazně větší, než to, co mohou přinést. Celé ty náklady se promítnou do cen výrobků a zaplatíme je v ceně. Daňové úniky na straně nejmenších, na které nejvíce EET dopadne, jsou nepatrné oproti únikům, které jsou u velkých společností. Lidi se chovají jako dav bez vlastního rozumu. Výsledky voleb, u kterých ANO cílilo na vyvolání lidské závisti, jsou toho důkazem.

17. 10. 2016 1:04
Katmai (neregistrovaný)

Naprostý souhlas. EET je fraška na nejnižší pudu voličů, které už nezajímá kolik a komu MF zadalo zakázky bez řádných výběrových řízení nebo v režimu, který byl natolik netransparentní, že si to doposavad dovolilo minimum ministrů. Lidská závist, neznalost, udavačství a praktiky STB - pro neznalé, web na bonzování už se připravuje, to je cílem tohoto systému.