Hlavní navigace
Už zbývá jen pro podání daňového přiznání. Vyřešte je s našimi chytrými formuláři a tipy na slevy.

Podívejte se, jak nově vypadá zakázané pomazánkové máslo

Autor: Choceňská mlékárna, podle licence: Public domain
Redakce

Název „pomazánkové máslo“ zmizí od 1. května v propadlišti dějin. Podívejte se, jak se tato tradiční česká pochoutka bude jmenovat a jak bude vypadat.

Pomazánkové máslo se stavá minulostí, alespoň co se pojmenování týká. Choceňská mlékárna, největší jeho český výrobce, začala tento tradiční produkt vyrábět pod novým názvem. Nově si zákazníci místo pomazánkového másla mohou koupit Choceňské tradiční pomazánkové. Už v únoru přejmenovala pomazánkové máslo na Jihočeské tradiční pomazánkové společnost Madeta, druhý největší producent pomazánkového másla v zemi.

Čtěte také: Nové jméno pro pomazánkové máslo, třeba máslová pomazánka nebo pomazánkový krém

Pomazánkové máslo nahradí tradiční pomazánkové

Za přejmenováním tradiční české pochutiny stojí rozhodnutí Evropského soudního dvora z roku 2012, které zakázalo označovat výrobky jako pomazánkové máslo, pokud neobsahují dostatečné množství mléčného tuku. V zápětí se objevila řada nápadů, jak by se pomázankové máslo mohlo jmenovat. Nejčastěji lidé navrhovali názvy jako pomazánka, pomazánkový krém, máslová pomazánka, mléčná nebo smetanová pomazánka, pomazánkové máslíčko nebo české pomazánkové máslo. V loňském roce byla nakonec schválená vyhláška, která upravila požadavky pro mléko a mléčné výrobky a která stanovila název „tradiční pomazánkové“.

Výrobci jsou nicméně přesvědčení, že zákazníci si výrobek najdou i pod novým jménem. Dosavadní roční spotřeba ukazuje, že jde o oblíbenou pochoutku, na kterou si spotřebitelé zvykli, uvedl Pavel Marek, ředitel Chocenské mlékárny.

Našli jste v článku chybu?
30. 4. 2014 10:07

Jenže problém je v první řadě v tom, že EU je schopná připřavit mnohatisícistrán­kovou normu platnou v celé EU s výjimkou těch 28 států, které si vyžádaly výjimku. Pravidlo má buď platit nebo neplatit, ale ne platit s obrovským katalogem výjimek. Chápu to, že pokud výrobce prokáže, že daný výrobek se vyrábí přes sto let, nebude muset změnit název - tam se dá ta všeobecná znalost předpokládat. To je v pořádku. Ale tvrdit, že povinnost názvu neplatí pro výrobky v seznamu (ke kterému běžný člověk n…

23. 4. 2014 8:12
buko1 (neregistrovaný)

Klasický argument osoby, ktorá o nariadeniach EÚ nemá ani potuchy.... Celý problém stojí na tom, že ČR v rámci schvaľovania príslušnej normy na maslo ZABUDLA požiadať o výnimku.... A dokonca keď sa na to prišlo, tak nepožiadala ani o prepracovanie nariadenia a doplnenie výnimky. Vo vykonávacom predpise k príslušnému nariadeniu sú definované výnimky, kedy sa môže používať pojem maslo, napr: „Brandy butter“, „Sherry butter“, „Rum butter“: pro slazený alkoholický výrobek s obsahem mléčného tuku nej…