Hlavní navigace
Už zbývá jen pro podání daňového přiznání. Vyřešte je s našimi chytrými formuláři a tipy na slevy.

Podívejte se, jak vypadají účtenky v Chorvatsku, vzoru pro české #EET

Daniel Morávek

Tuzemská elektronická evidence tržeb se inspirovala v Chorvatsku. Podívejte se, jak vypadají chorvatské účtenky a jak mají vypadat ty české.

Elektronická evidence tržeb, kterou plánuje Andrej Babiš, se inspirovala v Chorvatsku, kde obdobný systém už nějaký ten pátek funguje. Porovnejte si, jak vypadají účtenky v Chorvatsku s tím, jak mají vypadat u nás.

Zákon o evidenci tržeb počítá s tím, že účtenka bude muset obsahovat:

  • fiskální identifikační kód,
  • daňové identifikační číslo poplatníka,
  • označení provozovny, ve které je tržba uskutečněna,
  • označení pokladního zařízení, na kterém je tržba evidována,
  • pořadové číslo účtenky,
  • datum a čas přijetí tržby nebo vystavení účtenky, pokud je vystavena dříve,
  • celkovou částku tržby,
  • bezpečnostní kód poplatníka,
  • údaj, zda je tržba evidována v běžném nebo zjednodušeném režimu.

Zákon dále říká, že údajem o evidované tržbě uváděným na účtence je také daňové identifikační číslo poplatníka, který pověřil evidováním této tržby poplatníka, který tržbu eviduje. Nemá-li poplatník povinnost uvádět na účtence fiskální identifikační kód, je povinen na účtence uvádět svůj podpisový kód. Toto se týká podnikatelů, kteří budou tržby účtovat ve zjednodušeném režimu. Údaje z účtenky nemusí být převáděny do účetnictví poplatníka (jde o samostatný systém) nebo do jiných povinných evidencí, doplňuje se k problematice v důvodové zprávě k zákonu.

Našli jste v článku chybu?
16. 10. 2015 13:09

Já mám opačnou zkušenost. S výjimkou stánku se "sladoledem" na pláži, "ne-ofiko" ubytování a jedné mýtné brány (kde jsem si lístek zapomněl vzít), mám účtenky komplet od všeho.

14. 10. 2015 18:36
Petr (neregistrovaný)

Není to tak dlouho, co jsem se díval na eurostatu na nejnovější data pro daňový výběr jednotlivývh zemí EU a měli tam Croatia Tax Revenues 2013, tj. rok, kdy to postupně zaváděli, podobně jako se to plánuje u nás, a zvýšení výběru je na hranici statistické chyby... (další věc ale je, že zároveň znatelně měnili sazby DPH, což je vliv, který těžko někdo oddělí)