Hlavní navigace

Podniká Andrej Babiš tím, že vlastní Agrofert? Zeptali jsme se právníků

 Autor: isifa/MAFRA/Dan Materna, podle licence: Rights Managed
Daniel Morávek 3. 4. 2014

Že Andrej Babiš vlastní Agrofert, není žádná novinka. Před týdnem se otevřela otázka, zda to znamená, že se nachází ve střetu zájmů. Zeptali jsme se právníků.

Před týdnem se strhla na politické scéně debata o tom, zda se ministr financí Andrej Babiš nachází ve střetu zájmů, pokud stále vlastní kolos Agrofert. Zákon o střetu zájmů totiž zakazuje vládním činitelům podnikat. Otázka tedy zní, jestli se dá vlastnictví firmy považovat za podnikání, nebo jestli jde o správu majetku, kterou zákon povoluje. Na odpověď jsme se zeptali právníků.

Za Babiše se postavil i prezident

Ilustrační obrázek.
Autor: isifa/MAFRA/Dan Materna, podle licence: Rights Managed

Andrej Babiš tím, že vlastní Agrofert, nepodniká.

Že se stávající ministr financí nachází ve střetu zájmů, upozorňuje už delší čas pravicová opozice, tedy strany ODS a TOP 09. Minulý týden se ale proti Andreji Babišovi začaly ozývat i hlasy z vládní koalice. Celou kauzu přitom odstartovala členka výboru pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu Ingeborg Grässleová, která do Česka dorazila prověřit chyby v kontrolách a auditech fondů EU. Grässleová totiž prohlásila, že se Babiš nachází ve vážném střetu zájmů a že by měl Agrofert prodat. Na to zareagoval premiér české vlády Bohuslav Sobotka, podle kterého by bylo nejčistším řešením, kdyby Babiš přestal podnikat a věnoval se pouze politice.

Netrvalo dlouho a se svým vyjádřením vystoupil i Andrej Babiš, který se opřel do Sobotky, že neví, co je to podnikat. Babiš navíc odmítl, že by se nacházel ve střetu zájmů. Zákon o střetu zájmů podle něj jasně říká, že vlastnictví majetku (firem) není podnikání a že všechny funkce v Agrofertu, které by znamenaly střet zájmů, již opustil. Andreje Babiše se pak o několik dní později zastal i prezident Miloš Zeman, podle kterého se majitel nerovná podnikatel.

Čtěte více: Podniká Babiš v současnosti, či jen spravuje svůj majetek? Koalice se o tom pře

Akcionáři nejsou podnikatelé

Co se týče samotného zákona o střetu zájmů, ten uvádí, že veřejný funkcionář (tedy i člen vlády) nesmí mimo jiné podnikat nebo provozovat jinou samostatnou výdělečnou činnost. Zákon o střetu zájmů ale vlastní definici podnikání neuvádí. Zároveň se v zákoně píše, že se omezení veřejných funkcionářů nevztahuje na správu vlastního. Aby se tak dalo určit, co už je a co ještě není podnikání, je třeba se podívat do občanského zákoníku. Ten podnikatele definuje v § 420 takto: za podnikatele je považován ten, kdo samostatně vykonává na vlastní účet a odpovědnost výdělečnou činnost živnostenským nebo obdobným způsobem se záměrem činit tak soustavně za účelem dosažení zisku.

Jedná se tedy o aktivní činnost fyzické nebo právnické osoby, která je vykonávána samostatně, vlastním jménem a na vlastní odpovědnost. Komentář k tomuto odstavci mimo jiné uvádí, že tímto znakem má být odlišena činnost podnikatele od činnosti zaměstnance, ale také například společníka v obchodní společnosti nebo činnost člena orgánu společnosti. Samostatnost spočívá v tom, že o podnikání rozhoduje zásadně podnikatel samostatně, aniž je povinen řídit se pokyny jiné osoby, upřesnila serveru Podnikatel.cz advokátka Markéta DeimelováTaylorWessing e|n|w|c Advokáti.

Podle Deimelové z toho vyplývá, že akcionář není podnikatelem, protože žádnou podnikatelskou činnost vlastním jménem nevykonává. Zákon o střetu zájmů navíc výslovně uvádí, že uvedená omezení se nevztahují na správu vlastního majetku. Držení akcií a obchodování s nimi na vlastní účet nepochybně do správy vlastního majetku patří, potvrdila Deimelová.

Čtěte také: Babišova republika: Čtěte, co všechno Babiš vlastní a kam až sahá jeho moc

Babiš se ve střetu zájmů nenachází

Jak si tedy v tomto ohledu stojí Andrej Babiš? V současnosti nevykonává činnosti, které by měly znaky podnikání, tedy neprovozuje samostatnou, soustavnou, výdělečnou činnost na vlastní účet a odpovědnost. Podle advokáta Pavla Fabiana z advokátní kanceláře FABIAN & PARTNERS nemůže být na Andreje Babiše nahlíženo jako na podnikatele. Vzhledem k tomu, že již není členem statutárního, dozorčího, řídícího či kontrolního orgánu právnické podnikající osoby, neporušuje zákon o střetu zájmů. Pan Babiš splnil veškeré povinnosti stanovené zákonem o střetu zájmů a ke střetu zájmů při výkonu práv jediného akcionáře ve společnosti Agrofert. nedochází. V pozici jediného akcionáře nevykonává podnikatelskou činnost, není sám podnikatelem a není ani členem orgánů právnické osoby uvedených výše, vysvětlil serveru Podnikatel.cz Pavel Fabian.

Čtěte také: Babiš podnikatelům: Zkuste si nejdříve zaměstnanecký poměr

Střet zájmů není, může ale být

Odborníci ale zároveň upozorňují, že v případě, kdy se bude na vládě projednávat věc, ze které by mohla kterémukoli členovi vlády vzniknout osobní výhoda nebo újma, anebo má-li na ní jiný osobní zájem, je povinen to oznámit orgánu, jehož je členem (tj. vládě). To neplatí, pokud se jedná o prospěch nebo zájem obecně zřejmý.

Jak budou vypadat problematické věci, kde hrozí střet zájmů, v praxi, může naznačit včerejší jednání vlády, kde se kromě jiného řešila problematika tzv. zelené nafty. Pokud zůstane zachována, Agrofert z toho bude bezesporu těžit. Při rozhodování o zákonu na vládě se Andrej Babiš podle svých slov zdržel hlasování. Vláda nicméně i bez jeho hlasu zachování zelené nafty schválila.

Našli jste v článku chybu?

17. 4. 2014 10:04

B. (neregistrovaný)

Tak jinak, MAJITEL firmy a MINISTR financi v jedne osobe prihrava sve firme statni zakazky a nejruznejsi dotace. Firma mu pak vyplaci cast zisku. Samozrejme, cim vetsi dotace a zakazky, tim vetsi vyplata. Jestli tohle podle zakoniku neni stret zajmu, tak je treba takove zakoniky zahodit a napsat nove, nebot v nich jsou napsane same nesmysli!

7. 4. 2014 9:29

Lenka (neregistrovaný)

O Babišovi to víme od začátku. Nejvíc ale řvou ti, co jistě vlastní anonymní akcie různých podniků. Proto se tak dlouho nedaříïlo jejich zrušení a taky ty obstrukce při nepřipuštění těchto firem ke státním zakázkám. Potrefená husa kejhá, že, milé ODS, TOP09 a jiní... Babiš se aspoň přiznal, vy léta mlžíte ..

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Vitalia.cz: To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Lupa.cz: Levný tarif pro Brno nebude. Radní: je to kartel

Levný tarif pro Brno nebude. Radní: je to kartel

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Lupa.cz: Slevové šílenství je tu. Kde nakoupit na Black Friday?

Slevové šílenství je tu. Kde nakoupit na Black Friday?

Lupa.cz: Proč Stream netočí jen Kancelář Blaník?

Proč Stream netočí jen Kancelář Blaník?

DigiZone.cz: Flix TV má set-top box s HEVC

Flix TV má set-top box s HEVC

120na80.cz: Jak oddálit Alzheimera?

Jak oddálit Alzheimera?

DigiZone.cz: HD programy ČT i v UPC Horizon

HD programy ČT i v UPC Horizon

Vitalia.cz: 9 největších mýtů o mase

9 největších mýtů o mase

Měšec.cz: Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

DigiZone.cz: Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Podnikatel.cz: Italové dělají mozzarellu z mléka z Česka

Italové dělají mozzarellu z mléka z Česka

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Podnikatel.cz: Informovat o EET musí i e-shopy, nebo zaplatí

Informovat o EET musí i e-shopy, nebo zaplatí

Lupa.cz: Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

Root.cz: Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Vypadl Google a rozbilo se toho hodně