Hlavní navigace
Už zbývá jen pro podání daňového přiznání. Vyřešte je s našimi chytrými formuláři a tipy na slevy.

Podnikatelé nechtějí zrušení daňové podpory stravenek

Zaměstnavatelé se obávají, že zrušení daňové uznatelnosti příspěvku na stravenky znevýhodní malé a střední firmy před podniky, které mohou zaměstnancům nabízet závodní stravování. Nesouhlasí proto s poslaneckým návrhem na zrušení daňového zvýhodnění stravenek.

Podle zaměstnavatelů jde o nesystémový krok. U závodního stravování by zvýhodnění zůstalo, ale u stravenek by se zrušilo. Z tohoto pohledu by nastala jistá nerovnost, řekl generální ředitel Svazu průmyslu a dopravy ČR Zdeněk Liška. Znevýhodněny by tak podle zaměstnavatelů byly především malé a střední podniky, zejména ve službách a stavebnictví. Dosud si firmy mohou 55 procent z nominální hodnoty stravenek odečíst z daňového základu.

Konec daňového zvýhodnění stravenek má podle dosavadních informací ve sněmovně šanci na schválení. Návrhem skupiny poslanců, pod kterým je spolu s řadou poslanců ODS podepsán i premiér Mirek Topolánek či vicepremiér Petr Nečas, se bude zabývat vláda na svém pondělním zasedání.

Našli jste v článku chybu?
4. 3. 2008 23:59
uživatel si přál zůstat v anonymitě
Souhlasím. I když mám se stravenkami jako zaměstnavatel práci a firma, která je prodává zřejmě silně bohatne, není to pro mne dostatečný důvod pro zrušení jedné z mála pozorností, kterou můžeme našim zaměstnancům poskytnout. Není divu, že se lidé bouří. Všichni víme o umělohmotných cenách v bufetech parlamentu. Běda, kdyby jim někdo chtěl na jejich prebendy sáhnout. Je to mírně řečeno nechutný. Nebo si vzpomínám na aféru s placením daně z jednoho procenta ceny přiděleného auta pražským zastupit…
4. 3. 2008 13:56
uživatel si přál zůstat v anonymitě
to se mi snad jen zdá ... je vidět, že většina lidí tady má vysoký plat a přínos stravenek ani nevnímá, ale pro většinu běžných zaměstnanců se jedná o příspěvek ke mzdě v minimální výši 500,-Kč, které jsou zároveň i daňově uznatelným nákladem pro zaměstnavatele, chtěla bych vidět, kolik zaměstnavatelů svým zaměstnancům nahradí ztrátu na výdělku. Já nevím jak Vy všichni, ale pro mě a mou rodinu, je 500,-Kč korun měsíčně (6.000,- ročně) celkem nezanedbatelná položka.