Hlavní navigace
Už zbývá jen pro podání daňového přiznání. Vyřešte je s našimi chytrými formuláři a tipy na slevy.

Podnikatelé volají po paušální dani, nahradí odvody za pojištění

Michael Hovorka

Podnikatelům se stále více zvyšuje byrokratická zátěž. Vláda by měla přijít s kompenzací a tou by mohla být paušální daň. Navrhuje Hospodářská komora.

Kontrolní hlášení, které zabralo podnikatelům miliony hodin, i nová elektronická evidence tržeb, která mnohým navýší náklady. To jsou důvody pro to, aby vláda podnikatelům a živnostníkům ulehčila život alespoň v jiné oblasti.

Hospodářská komora proto přišla s návrhem tzv. paušální daně. Ta by v sobě obsahovala odvod daně z příjmů fyzických osob, sociální pojištění a zdravotní pojištění. Místo tří dokumentů by tak podnikatel pouze jediný a peníze by také platil na jeden účet. 

Tím by měl být účet finančního úřadu: Ten by pak částku přerozdělil mezi další instituce, tedy správě sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovně, navrhuje prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý. Informoval o tom server Českénoviny.cz (server ČTK).

Premiér Bohuslav Sobotka však důrazně uvedl, že vláda v aktuálním období o podobných změnách neuvažuje. Hospodářská komora i přesto chce zahájit diskuzi nad tímto tématem. Obrátí se na jednotlivé politické strany a chce najít u politiků odezvu s tím, že by se toto téma mohlo stát i programem jednotlivých stran pro příští volební období. 

Pro snížení administrativní zátěže jsou dvě třetiny podnikatelů. Ti strávili nad aktuálně platným kontrolním hlášením dva a půl milionu hodin. U drobných podnikatelů vytáhlo kontrolní hlášení z jejich kapes až 10 tisíc korun. A další náklady spolkne i chystaná elektronická evidence tržeb

Našli jste v článku chybu?
28. 5. 2016 12:56
Pavell+ (neregistrovaný)

Samotná paušální daň nic neřeší. Nejprve by bylo nutné zrušit plátcovství DPH nad 1 000 000 Kč obratu a udělat limit třeba 5 000 000 Kč. Tím by odpadlo dráhé účetnictví a papírování s DPH u drobných firem. Stejný obrat stanovit i pro paušální daň. Nyní máme minimální soc+zdravodní+příj­movou daň cca 4000 Kč. Výši nové daně stanovit třeba kolem 8000 Kč. Jako bonus pak třeba ty 4000 Kč přesunout do soc. pojištění. Každý by si mohl vybrat zda investuje do účetnictví nebo do svého důchodu. Jenže to …

27. 5. 2016 11:09
P2010 (neregistrovaný)

Jaka pausalni, to je zase "jednotne inkasni misto" ?

Rozeslat platbu na tri ruzne ucty je to nejmensi. Daleko slozitejsi je ty castky presne spocitat a to se timto nezmeni. Po pojmem pausalni si predstavuji, ze by se platila nejaka odhadnuta castka a neresilo by se jak se k ni doslo.

V CR by ovsem podobny pokus skoncil tragicky. Stejne jako kdyz menite adresu trvaleho bydliste, tu sice muzete nahlasit centralne, ale pak stejne musite vsechny urady zkontrolovat, jinak opet dostanete pokutu. Pre…