Hlavní navigace
Už zbývá jen pro podání daňového přiznání. Vyřešte je s našimi chytrými formuláři a tipy na slevy.

Podnikatelům hrozí, že budou muset zaměstnancům proplácet první tři dny nemoci

Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed
Daniel Morávek

Poslanecká sněmovna nechala včera projít do druhého čtení novelu zákoníku práce, která ruší karenční dobu a zavádí náhradu mzdy od prvního dne nemoci.

Zaměstnavatelé možná budou muset proplácet zaměstnancům náhradu mzdy i za první tři dny nemoci. Do druhého čtení totiž včera prošla novela zákoníku práce z pera komunistických poslanců, která ruší tzv. třídenní karenční dobu.

Čtěte také: Náhrada mzdy se v roce 2015 zvyšuje, dobrovolné pojištění se ruší

Zaměstnavatelům se prý zrušení karenční doby vrátí

Ilustrační obrázek
Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed

Ilustrační obrázek

Do druhého čtení se včera dostala novela zákoníku práce, která ruší karenční dobu. Normu, kterou předložili komunističtí poslanci, podpořila kromě KSČM i většina poslanců ČSSD, Úsvitu a také Jan Bartošek z KDU-ČSL. Poslední zmiňovaný se však zřejmě spletl, jelikož předtím ve sněmovně vystoupil a podporoval zamítnutí zákona v prvním čtení.

Podle předkladatelů zákona snížila karenční doba zajištění zaměstnance v nemoci a zvýšila administrativu jak u lékařů, tak u zaměstnavatelů i správ sociálního zabezpečení. Zvlášť nepříznivý byl dopad pro zaměstnance s nízkými příjmy a zaměstnanců sociálně slabých (zejména matek samoživitelek), píše se v důvodové zprávě.

Autoři novely sice připouští, že by zrušení karenční doby dopadlo na podnikatele, negativní účinky by však byly údajně z části kompenzovány. Zaměstnanec nebude okolnostmi nucen i v době nemoci jít do práce zamezí šíření nemocí na pracovišti a zaměstnavatel se tak nebude muset vypořádávat v době epidemií s tak masivním úpadkem produktivity, vysvětluje se v důvodové zprávě. Konkrétní čísla sice důvodová zpráva neuvádí, ale při projednávání se nejčastěji skloňovalo číslo 9 miliard korun, na které by opatření podnikatele vyšlo.

Vývoj nemocenské od roku 2007

Karenční doba byla poprvé zavedena v lednu 2008, do té doby dostávali zaměstnanci, které postihla choroba, 25 % denního vyměřovacího základu v prvních třech dnech. Karenční doba se ale nelíbila Ústavnímu soudu ČR, a proto ji s platností od konce června zrušil. Vzhledem ke zdlouhavosti legislativního procesu se nepodařilo politikům hned prosadit změnu na stav jako v roce 2007. Návrat na 25 % v prvních dnech nemoci začal platit až od září a do té doby se v prvních dnech stonalo za 60 %, které se platily i od 4. dne nemoci. Od září do prosince 2008 se pak v první třech dnech platilo opět 25 %.

Tento problém by mohl nastat i v případě schválení stávající novely. Novela totiž pouze ruší příslušný odstavec o karenční době a pokud by byla schválena ve stávajícím znění, museli by zaměstnavatelé v prvních třech dnech platit 60 %.

Čtěte více: Zase změna: Za 60 % se první dny stoná jen do konce srpna

Na začátku roku 2009 došlo k další změně, kdy se třídenní karenční doba opět zavedla a povinnost platit nemocenskou (nově „náhradu mzdy“) nemocnému zaměstnanci přešla v prvních 14 dnech na bedra podnikatelů. Od roku 2011 do roku 2013 navíc museli zaměstnavatelé poskytovat náhradu mzdy až do 21. dne pracovní neschopnosti.

Našli jste v článku chybu?
1. 10. 2015 15:55

Jo, tohle je jasný argument, může se to stávat. Ale firmy se s tím dokázaly časem popasovat a zaměstnanci taky. Firmy umí, můžou dávat "nemocenskou" dovolenou nad zákonem stanovené minimum a využívají toho. Zaměstnanci o sebe víc pečují a starají se, aby opravdu nelehli při každé změně počasí, což je taky dobře jak pro ně, tak pro celou společnost. Samozřejmě, že se různé extrémy můžou objevit (a ze začátku asi i objevovaly v mnohem větší míře než nyní, po tolika letech platnosti zákona), ale pr…

1. 10. 2015 19:27
xf (neregistrovaný)

No jo, a co teprve v lágrech, tam byla nemocnost nulová, žádné fronty v ordinaci. Jen ta úmrtnost a výkonnost byla mizerná, ale nám jde o marodnost v prvních třech dnech, že.

Co se stalo? Jsou snad lidé méně nemocní? Ne, nemoci přecházejí, což jim ničí zdraví, a šíří nákazu mezi spolupracovníky. V lepším případě si berou dovolenou, což se ovšem také podepíše na jejich zdraví, místo aby si odpočinuli, je "na zotavenou", využívají ji k léčení.

Klesl počet simulantů? Ani to ne, kdo chce, či potře…