Hlavní navigace
Už zbývá jen pro podání daňového přiznání. Vyřešte je s našimi chytrými formuláři a tipy na slevy.

PR: Podnikatelům se možná zlevní nákup nových aut

Podnikatelé budou možná již letos na jaře moci nakupovat nová osobní auta bez 19% daně z přidané hodnoty, píše dnes deník Právo. Dosud tato úleva platila pouze pro nákup nákladního vozu či osobního vozu s mřížkou či přepážkou. Podle ministerstva financí (MF) by se tak mohl podpořit automobilový průmysl i podnikatelé.

Letos na jaře možná podnikatelé pořídí nová osobní auta bez 19% daně. Dosud to bylo možné jen u osobních vozů s mřížkou či nákladních automobilů. Mohlo by to okamžitě pomoci automobilovému průmyslu oživit klesající poptávku po nových vozech, uvedl již dříve ministr financí Miroslav Kalousek. MF proto připravilo příslušné legislativní změny, které formou pozměňovacího návrhu předlo na schůzi Poslanecké sněmovny 3. února.

Pokud vše půjde hladce, mohlo by to začít platit v dubnu nebo květnu. Chceme, aby to bylo co nejrychleji, uvedl pro deník Právo mluvčí MF Ondřej Jakob. Část chybějících prostředů do státního rozpočtu očekává podle Práva MF ze zvýšení jiných daní.

Našli jste v článku chybu?
22. 1. 2009 1:35
Pavel F. (neregistrovaný)
Jde spíše o princip, resp. o odstranění daňové vyjímky, takže bych to spíše nazval narovnáním podmínek DPH. Jsem povinným plátcem DPH a odvádím tedy daň z MÉ přidané hodnoty. Z veškerých svých příjmů odvádím státu 19% a protože to je daň z PŘIDANÉ hodnoty, zase mi stát vrací DPH na všech vstupech, kde jsem nakoupil od plátce DPH (pokud by to tak nebylo, jednalo by se o daň z obratu). Jediná vyjímka, kdy stát DPH nevracel, byla právě osobní auta. Takže vy jako plátce máte povinnost odvádět DPH z …
21. 1. 2009 13:55
jezevec (neregistrovaný)
Vezměme auto za 300 tisíc. Odpočtem DPH s dá tedy "získat" cca 60.000 sleva. ALE. Ale je potřeba zaplatit přepážku - kolem 30 tisíc a zůstane jen 30. Za 5 let auto prodám se zůstatkovou hodnotou třeba 99 tisíc a tu musím dodanit - tedy další dvacka. Ve výsledku na autě za 300.000 ušetřím 5-10 tisíc za 5 roků - takže za úsporu nějaké tři koruny denně mám pokažené auto, přetypované z pěti na čtyři sedačky, a sem-tam mně nějaký laškovný celník pošle do fronty pro kamiony. Myslím že pro a…