Hlavní navigace
Už zbývá jen pro podání daňového přiznání. Vyřešte je s našimi chytrými formuláři a tipy na slevy.

Pojišťovny nezákonně obírají lidi o peníze. Je tomu skutečně tak?

Autor: www.isifa.com
Redakce

Pojišťovny neproplácí celé částky při plnění povinného ručení. Kritizuje to Kancelář pro ochranu práv poškozených. Pojišťovny se ale brání. Kde je pravda?

Pojišťovny nezákonně obírají své klienty o peníze. S tímto tvrzením přišla Kancelář pro ochranu práv poškozených a dokládá to 3 602 případy, které už řešila. Všechny se shodně týkaly výplaty náhrady škody při dopravní nehodě z povinného ručení viníka. V každém z nich pojišťovna odmítla vyplatit poškozeným při likvidaci pojistné události 100 % částky, kterou oprava vozu stála. Lidé, které někdo naboural a způsobil jim škodu, musí tedy ještě doplácet svými penězi na opravu auta.

Princip je vždy stejný. Člověk si nechá vůz opravit v autorizovaném servisu a při platbě se dozví, že pojišťovna celou částku neproplatí a že musí ještě vytáhnout své peníze. Průměrně se jedná o přibližně 12 000 korun. Měli jsme ale i případ, kdy se ta částka vyšplhala až na 75 528 korun, uvádí David Bascheri, vedoucí právního oddělení Kanceláře pro ochranu práv poškozených.

Ilustrační obrázek.
Autor: www.isifa.com

Ilustrační obrázek.

Z celkového počtu zadaných 3 602 pojistných událostí jen 30 případů určily kontroly Kanceláře pro ochranu práv poškozených jako nepodložené, což je méně než jedno procento. Všichni ostatní poškození se po poradě s právníky rozhodli pro soudní řešení. Lidé se často obávají soudního sporu s tak velkými společnostmi, jako jsou pojišťovny, ale ukazuje se to jako jediná správná cesta, dodává David Bascheri. Pojišťovny na povinném ručení každý rok vyberou více než 20 miliard korun a na pojistných událostech vyplatí jen polovinu. Ze všech uvedených případů už na pojišťovně vymohlo své peníze zpět 1 087 poškozených, jen čtyři případy nebyly u soudů úspěšné. Dalších více než 2 500 žalob leží v tuto chvíli u soudů po celé České republice. Své peníze mohou poškození podle zákona soudní cestou vymáhat až čtyři roky zpětně.

Pohled druhé strany

Pojišťovny vidí problém v častém chybování při hlášení škod. Většinou se pojišťovny potýkají s neúplnými podklady, stěžují si, že klienti nereagují vůbec nebo reagují opožděně na jejich výzvy, a zbytečně si tak průběh likvidace protahují, říká Marcela KotyrováČeské asociace pojišťoven. Kompletní dokumentace je důležitá pro posouzení oprávněného nároku na pojistné plnění, případně k vyloučení pojistného podvodu. Ani ten totiž podle asociace není české populaci cizí. S pokusem o pojistný podvod se setkalo ve svém okolí celých 16 % tázaných.

EBF17

Lidem také často splývají termíny povinné ručení a havarijní pojištění. Kolem 30 % lidí je na pochybách, jestli je z havarijního pojištění kryta škoda způsobená povodní, krupobitím nebo vandalem, naopak 54 % lidí se mylně domnívá, že jim pojišťovna z havarijního pojištění automaticky uhradí například jejich ušlý zisk následkem úrazu způsobeného havárií. V průzkumu se ukázalo, že majitelé aut také mnohdy nemají tušení, jaké jsou limity jejich pojistného plnění a neznají ani rizika, která mají sjednaná u havarijního pojištění.

Pro polovinu z klientů je negativní zkušenost s výší pojistného plnění nebo s vyřízením pojistné události impulzem pro výpověď smlouvy a následnou změnu pojišťovny. Ukázalo se však, že ne vždy za jejich špatnou zkušenost odpovídá skutečně právě pojišťovna, dodává Marcela Kotyrová. Téměř třetina z nich totiž později přiznala, že pojistnou událost nahlásili špatně, nedodali odpovídající dokumenty, měli zastaralou smlouvu nebo neměli pojištěné riziko, ke kterému se škoda vázala, aniž by o tom při uplatnění svého nároku věděli.

Našli jste v článku chybu?
18. 6. 2013 11:51
(neregistrovaný)

Jsem sám komu ten článek přijde divný? Téměř každý se setká s tím, že se ho pojišťovna pokusí natáhnout při úhradě opravy z povinného ručení. A pak tam začnete míchat cosi s havarijním, o tom že mají lidé špatně smlouvy atd. Co má společného špatně udělaná havarijka s proplácením oprav z povinného ručení? Čekal jsem nějakou obhajobu pojišťoven, proč uplatňují amortizaci u téměř každého a místo toho je tam cosi o tom, že minorita klientů udělala něco blbě...

20. 6. 2013 7:47
Petr (neregistrovaný)

Problem je v tom, ze skodu nestanovuje nekdo nezavisly. Na prikladu povinneho ruceni je to hezky videt: Skodu jednostranne stanovuje skudce, resp. jeho zastupce. Nekdo mi naboura auto. Ja rikam, jarku, to je tak na sto tisic. Dam to do servisu, je to za sto tisic. Ten, kdo to ma zaplatit, to preda pojistovne, aby to za nej vyridila. Pojistovna se podiva do tabulek a rekne, ne ne holenku, podle nas je ta skoda za osmdesat tisic. V normalnim pripade by ted melo nasledovat nejake dohadovaci rizeni …