Hlavní navigace
Už zbývá jen pro podání daňového přiznání. Vyřešte je s našimi chytrými formuláři a tipy na slevy.

Poker se může hrát jen v kasinech, rozhodl soud. Šlo o frašku, tvrdí oponenti

Autor: 329515
Daniel Morávek

Pardubický soud včera zamítl žalobu Asociace českého pokeru a rozhodl, že poker spadá pod loterijní zákon. Předseda Asociace označil soud za justiční frašku.

Poker patří mezi hazardní hry, které spadají pod loterijní zákon, rozhodla včera pardubické pobočka krajského soudu v Hradci Králové. Zamítla tak správní žalobu Asociace českého pokeru, která se snažila dokázat, že poker je dovednostní hra. Předseda Asociace českého pokeru Milan Sláma však označil soud za justiční frašku. Sláma poukázal na to, že soud dával nepokrytě najevo, že má ve věci jasno už dávno před jednáním a že se soudci zajímali hlavně o to, kdy už jim skončí pracovní doba.

Čtěte také: Online poker bude povolen, hrát a sázet půjde i u zahraničních provozovatelů

Poker spadá pod loterijní zákon, tvrdí soud

Když v roce 2012 začala platit novela loterijního zákona, podle výkladu ministerstva financí se jí měly řídit i pokerové turnaje. Jak uvedlo ministerstvo, poker je hazardní hra, ve které rozhoduje hlavně náhoda, a jako taková by měla být provozována pouze v kasinech, respektive v místech, které získají příslušnou licenci. Vzhledem k podmínkám licence a hlavně částce, kterou by museli provozovatelé složit, by to znamenalo konec malých pokerových klubů. Asociace českého pokeru však s tímto výkladem nesouhlasila, jelikož je poker podle ní dovednostní soutěž a loterijním zákonem by se tak neměla řídit.

Asociace tak cíleně zorganizovala několik turnajů, na které pozvali i zástupce finančních úřadů, s cílem, aby dostala pokutu a aby o celé věci rozhodl následný soud. O první žalobě proti pokutě za nelegální turnaj rozhodoval včera soud v Pardubicích. Soudci řešili turnaj z loňského června, který proběhl v Lanškrouně a za jehož organizování finanční úřad udělil pokutu 20 000 korun. Soud však včera rozhodl v neprospěch asociace a žalobu zamítl, aniž by se zabýval právním pohledem na poker. Podle předsedy senátu Jana Dvořáka bylo totiž úmyslem zákonodárců poker pod loterijní zákon zařadit.

FIN17_soulejova2

Čtěte také: Je poker jen o náhodě nebo jde o dovednosti? Rozhodne o tom soud

Podle asociace pokeru šlo o justiční frašku

Rozsudek Asociaci českého pokeru pobouřil a předseda Milan Sláma označila soud za justiční frašku. Soud dával nepokrytě najevo, že má ve věci jasno už dávno před jednáním, a ať si pospíšíme neboť se blíží konec pracovní doby, fakt že byl rozsudek zpatlán na základě důvodové zprávy zákona, který ani nebyl schválen sněmovnou, mě nutí kroutit hlavou, uvedl Milan Sláma na svém profilu na Facebooku. Sláma už nicméně avizoval, že se Asociace odvolá k Nejvyššímu správnímu soudu.

Našli jste v článku chybu?
7. 11. 2013 15:38
Bellator (neregistrovaný)

Je to vše strašně sporné. Spoustu sportů se hraje o peníze. Golf tenis fotbal hokej všechno. A naprosto v každé hře zaleží na štěstí. Ano toto štěstí se lze nějakým způsobem ovlivnit. Když se ve fotbale na začátku zápasu zraní klíčový hráč procento výhry pro tento tým se jistě sníží. Za deště je jistě složitější v bráně chytit míč. Každý model míče se jistě chová o chloupek jinak a hráči si musí zvyknout, musí se adaptovat. Ale všechno toto je obecně všem zřejmé. Toto širší skupina lidí chápe. O…

7. 11. 2013 14:33

Tohle je fakt šílené. To by mohli zakázat i prší a mariáš. Obecně jakákoli hra se dá hrát o peníze a to nejen karetní např. ping-pong. Podle mě loterijní zákon již dle názvu by se měl vztahovat na loterii a výherní automaty. Karetní hry a jiné jsou o dovednosti.

Je to tady čím dál vetší kocourkov