Hlavní navigace
Už zbývá jen pro podání daňového přiznání. Vyřešte je s našimi chytrými formuláři a tipy na slevy.

Aleš Michl: Pokud po volbách zvýšíme daně, je to podraz na podnikatele i obyvatele

Autor: 258398
Hlasy osobností

(KOMENTÁŘ) Zkoušeli jste se někdy rozjet autem se zataženou ruční brzdou? To je stejné, jako když ekonomice v recesi zvýšíte daně. Proto zvyšovat daně kvůli díře v rozpočtu je zločin, varuje Aleš Michl, analytik Raiffeisenbank.

Zkoušeli jste se někdy rozjet autem se zataženou ruční brzdou? To je stejné, jako když ekonomice v recesi zvýšíte daně. Proto zvyšovat daně kvůli díře v rozpočtu je zločin. Je těžké představit si horší překážku ekonomického růstu. Za 83 procent díry ve veřejných financích si můžeme sami. Ve státních financích musíme šetřit, jiné pomoci nám není. Napovídají to i námi zpracovaná čísla. Ale nejdříve pár základních informací:

Ve světě veřejných financí platí:
Celkový deficit státní pokladny = cyklický deficit + strukturální deficit

O tom celkovém deficitu se dočtete v novinách. Jeho první část tvoří tzv. cyklický deficit, který ovlivňuje hospodářský cyklus. Nyní například recese ekonomiky. Když je ekonomika u dna, stoupají například výdaje na podporu nezaměstnanosti. A to tlačí na vyšší schodek rozpočtu. Politik nemá moc šancí, co s tím udělat.

Druhá část celkového deficitu je strukturální deficit. Ten naopak politici ovlivňují. Je to obrázek o stavu veřejných financí v zemi. Táhnete ho za sebou, ať jsou časy zlé nebo dobré. Je to číslo, které získám tak, že od celkového deficitu odečtu tu část, kterou způsobila recese sama o sobě.

Vzal jsem si za Českou republiku data z ministerstva financí a za ostatní země statistiku Mezinárodního měnového fondu. Z níže uvedeného obrázku je patrné, jak velký díl deficitu jde za recesí/krizí a jak velký podíl připadá na politiky. Čtěte více: Aleš Michl: Janotův úsporný balíček není vůbec úsporný

Schodek RB

A to je ten náš problém. 83 procent z našeho schodku státního rozpočtu za 2009 nejde hodit na recesi/krizi. Můžeme za něj sami. Byl vyvolán impotencí politiků k výdajům státního rozpočtu. V té statistice patříme k nejhorším na světě.

Perlička: v roce 2008 byl náš strukturální deficit dokonce vyšší než celkový. Tedy, ekonomika, hospodářský cyklus, by nám generoval přebytek, ale politici rozhodli o dalších nových výdajích a tím jsme spadli do deficitu. Co k těm číslům závěrem tedy říci? Snad jen, že mi přijde jako podraz na obyvatelstvo, podnikatele a firmy, pokud to po volbách skončí tím, že zvýšíme daně.

Aleš Michl
Raiffeisenbank

Našli jste v článku chybu?
4. 3. 2010 16:10

Dobrý den,

paušální daň, respektive daň stanovená paušální částkou, není v Česku žádnou novinkou. U nás na serveru k tomu dokonce vyšel i článek. V tomto případě by se jednalo zřejmě o rozšíření jejích možností.

Proto v tomto případě by podnikatel odváděl daň buď paušálně, nebo by podával klasické DPFO, kde by si uplatnil výdajový paušál. Jak je v daném článku uvedeno, některým podnikatelům se totiž výdajové paušály nevyplatí, proto by jim daň stanovená paušální částkou mohla vyhovovat ví…

4. 3. 2010 15:14
Obyvatel (neregistrovaný)
Vyslo dnes na idnes.cz: Podnikáte v chudém kraji? Tak plaťte nižší daněCitace z clanku: "Současné výdajové paušály by však nemohly fungovat souběžně se zamýšlenou paušální daní.". Rozumim dobre tomu, ze vydajove pausaly se timto uplne zrusi ?