Hlavní navigace
Už zbývá jen pro podání daňového přiznání. Vyřešte je s našimi chytrými formuláři a tipy na slevy.

Policejní stát? Celníci na ulici kontrolovali zákazníka, jestli státu nedluží

Michael Hovorka

Nechcete nám prozradit podnikatele, který vám vydal účtenku k EET, tak my vás pro jistotu zkontrolujeme, jestli nedlužíte státu. Takhle postupuje Celní správa.

Martin Kovář si z oběda v pražské tržnici SAPA odnesl nepříjemný zážitek. Zastavili ho celníci, kteří zrovna v tržnici prováděli namátkovou kontrolu podnikatelů.

Kontrola, jestli státu nedlužíte, přímo na ulici. Opravdu?

A nestačil se divit. Úředník Celní správy ČR ho přímo na ulici kontroloval, jestli státu něco nedluží. A to zcela namátkově. Martin Kovář o tom psal na svém facebooku. Jeho příspěvek se ihned stal hitem sociálních sítí.

Server Podnikatel.cz Martina Kováře kontaktoval přímo. Jak vyplynulo z rozhovoru, Martin Kovář chodí na oběd do tržnice často, tentokrát ho však při opouštění tržnice zastavil pracovník Celní správy: Jednalo se o velmi mladého pracovníka, asi tak kolem 25 let, popsal nám úřední osobu Kovář.

Podle něj se celník ptal, co v tržnici nakupoval. Odpovědí mu byla polévka. Následovala další otázka, zda obdržel účtenku a kde to přesně bylo. Dostali, ale nesbíráme, odvětil celníkovi Martin Kovář a dodává: Ukázal jsem mu jen tak namátkově, kde jsem obědval, nechtěl jsem přesně ukazovat na konkrétního podnikatele, protože mi to nepřipadalo fér, řekl serveru Podnikatel.cz Martin Kovář. 

Jenže následovalo překvapení. Mladý celník požadoval po něm a jeho přítelkyni, která byla celé události svědkem, občanský průkaz, aby si prověřil, jestli náhodou něco státu nedluží. To Kováře šokovalo.

Klidně, ať si mě proklepnout, ale nechápu, proč to dělají a takhle na veřejnosti. Já mám vše v pořádku, ale co kdyby zjistili, že něco dlužím na sociálce? To mi jako dají klepeta na místě, zabaví auto? podivoval se Martin Kovář, který však dodal, že i když ho takové jednání zaskočilo, pracovník Celní správy se podle něj po celou dobu choval velmi slušně. 

Můžeme prověřit kohokoli, říká mluvčí Celní správy

Jak vyplynulo z vyjáření pro Blesk, celníci mají na takové jednání právo. A můžou si podle mluvčí Generálního ředitelství cel Martiny Kaňkové prověřit prakticky kohokoli.

Pán, který šel z polévky, byl překvapený, myslel si, že na to celník nemá právo, ale máme to v kompetenci a můžeme zkontrolovat každého. Což samozřejmě nemyslíme špatně. Občanský průkaz nebo doklad o tom, že je majitelem firmy, to je věc, kterou Celní správa může požadovat. Stává se to v tržnici nebo na silnici, kde kontrolujeme zavazadlové prostory aut, řekla Blesku Kaňková.

Ta zároveň potvrdila, že kontrola v pražské tržnici SAPA v daný den, kdy byl kontrolován i Martin Kovář, skutečně probíhala. 

Celní správa nemá právo od zákazníků požadovat účtenku

Důležitým faktem však zůstává, že Celní správa nemá právo vyžadovat po zákaznícicích účtenky vydané v rámci elektronické evidenci tržeb. Převzít účtenku totiž není na základě zákona o evidenci tržeb povinné. Povinnost se vztahuje pouze na podnikatele.

Zákon o evidenci tržeb přímo uvádí:

Poplatník je povinen nejpozději při uskutečnění evidované tržby, 

EBF17

a) zaslat datovou zprávou údaje o této evidované tržbě správci daně a

b) vystavit účtenku tomu, od koho evidovaná tržba plyne.

Našli jste v článku chybu?
6. 6. 2017 15:14
nevrlý Tonda (neregistrovaný)

Dokud bude český státní úředník žít z představ živených estébáky z ANO, že on něco produkuje a že si na sebe vydělává svou produktivní prací, nezmění se nic...prostě většina lidí, která se má nyní díky ušatému estébákovi ve státní správě jako v ráji a dostává oproti ostatním pracujícím pohádkové platy za nic a BUZERACI druhých, žije v představách, že jen oni živí stát ze svých daní a že ostatní ho jen okrádají a s těmi je třeba zatočit...a pokud vláda estébáka Andreje a netáhla Sobotky vytvořila…

6. 6. 2017 14:05
nevrlý Tonda (neregistrovaný)

Ani se nedivím, že se ještě nezavírá za to, že podnikatel se celníkovi anebo jinému drábovi ve službách soudruha Babiše a nyní Pilného neuklonil. Většina lidí, kteří pracují pro stát totiž nezná ani ústavu, kde je psáno, že stát má sloužit občanovi a nikoli občan státu...ale pokud si český Pepa jako doposud nechá všechno líbit, české soudy pracují stylem hlemýždě a hlavně většina ovčanů s IQ tykve mající čerstvé rozumy a názory z Blesku a ráno od píchačky z kolbenky má pocit, že je třeba se všem…