Hlavní navigace
Už zbývá jen pro podání daňového přiznání. Vyřešte je s našimi chytrými formuláři a tipy na slevy.

Policie vs. Čupr: Padají ostrá slova o ilegálních zaměstnancích nebo o StB

Autor: Bára Perglová, podle licence: Rights Managed
Daniel Morávek

Kontrola, která se uskutečnila v pražském skladu Rohlik.cz, online prodejny potravin podnikatele Tomáše Čupra, vyvolala spor, který zřejmě jen tak neskončí.

Na jedné straně se nachází policie, která dle svých slov provedla jen standardní kontrolu u společnosti, která již dříve zákon porušila. Na druhé straně stojí Tomáš Čupr, známý český podnikatel, v jehož společnosti Rohlik.cz kontrola proběhla. Jak tvrdí Čupr, policisté se chovali jako členové StB a podle Čupra je zavádějící i prohlášení policie, že už předchozí kontrola odhalila 24 nelegálně zaměstnaných osob.

K čemu došlo?

Faktem každopádně je, že v průběhu včerejšího dne provedli policisté pražské cizinecké policie zásah ve skladu Rohlik.cz, který na čas ochromil dodávky zboží firmy. Výsledkem kontroly bylo, že policie zajistila a předvedla na policejní služebnu 84 cizinců, převážně ukrajinsky hovořících.

Čtěte také: Ve skladu Rohlik.cz řádí cizinecká policie. V Praze nejde nic objednat

Policie a Čupr interpretují věci odlišně

Interpretace celého zásahu, jeho odůvodnění a především pak výsledky, se ovšem již liší. Podle policie šlo o standardní kontrolu zaměstnanosti. Kontrolu dodržování pravidel zaměstnanosti cizinců provádí policisté pražské cizinecké policie každodenně, po celý rok. Při tom „navštíví“ celou řadu subjektů, které tyto osoby zaměstnávají. Žádná z těchto společností do dnešního dne nespatřovala v postupu policistů nic kolizního, uvedlo v tiskovém prohlášení Krajské ředitelství policie hlavního města Prahy.

Policie se rovněž ohradila proti kritice postupu policistů v rámci dnešní kontrolní akce. Policisté postupovali zcela standardně, v souladu se zákonem a jejich chování bylo velice korektní. Odpovědným pracovníkům celou situaci i následný postup vysvětlili. Celá akce proběhla v poklidu, během ní policisté nezaznamenali žádné stížnosti, tvrdí policie.

S vyjádřením policie ovšem nesouhlasí majitel Rohlik.cz Tomáš Čupr. Ráno naběhlo do skladu komando, které se chovalo jak StB. Řvali a s nikým se nebavili. Zavřeli provoz, kde pracují i Češi, a nechali všechny jak zločince postavit na rampu, napsal Čupr na svém profilu na FB.

Čupr popírá, že cizinci v Rohlíku pracovali nelegálně

Policie dále uvedla, že během zásahu u několika desítek osob zjistila, že desítky pracovníků neměly potřebné doklady pro to, aby mohly pracovat na území České republiky. Jednalo se konkrétně o 84, převážně ukrajinsky hovořících osob. Ty na základě tohoto zjištění policisté zajistili a předvedli na policejní služebnu k provedení úkonů stanovených zákonem. Jen pro upřesnění, tyto osoby disponovaly vízy pro jinou zemi, než je Česká republika, a tudíž na našem území nesmí být zaměstnány. Už toto je zákonný důvod pro zajištění a předvedení takových osob, uvedla policie.

Podle Tomáše Čupra ale policie odvezla všechny „nečechy“ (oněch 84 lidi) a jejich legálnost bude zkoumat až ex-post. Když bude vše v pořádku, tak je vrátí. Věříme, že máme vše v pořádku, nejsme sebevrazi. Ale tohle je podnikání v právním státě v roce 2017? doplnil Čupr.

Jsou cizinci donuceni k podpisu pod tlakem?

Samotný Rohlik.cz pak včera na svém FB profilu uvedl, že je frustrující, když zásahy státu opakovaně takto zásadně ovlivňují zákazníky, ačkoliv z kontrol různých úřadů vychází prý firma s čistým štítem.

Content 2017 - tip Creative Dock

To je ovšem v rozporu s prohlášením policie, podle které se v Rohlíku uskutečnila kontrola kvůli tomu, že při předchozí kontrole bylo odhaleno celkem 24 osob, které byly zaměstnány v rozporu se zákonem. Nesmíme opomenout fakt, že těchto 24 osob bylo následně správním rozhodnutím z ČR vyhoštěno. Některé tyto osoby se dokonce proti tomuto správnímu rozhodnutí odvolaly, ale nadřízené orgány daly policistům za pravdu a správní vyhoštění potvrdily, uvedla policie.

V rozhovoru pro Aktualne.cz však Tomáš Čupr toto tvrzení rozporoval a na předchozí kontrolu a její výsledky měl jiný pohled. Stalo se to samé, naložili lidi, odvezli je, drželi je přes noc. Ano, my jsme udělali jednu chybu – neměli jsme pro ty lidi podepsané právní zastoupení. Oni naloží 24letého Ukrajince, odvezou ho a řeknou mu: tady podepiš a můžeš se za dva roky vrátit, nebo nepodepiš a budeme se s tebou tahat a nevrátíš se nikdy. Takto se dnes ta cizinecká policie chová. Kdyby těch 24 mělo právníka, dokázali by vysvětlit, že polské vízum je legální. A z těch 24 byli nejvýše tři, uvedl Čupr.

Našli jste v článku chybu?
11. 3. 2017 4:01
Hubert (neregistrovaný)

Jak jsem pochopil, nejde o jeho zaměstnance ale o agenturní pracovníky. Tzn není žádný probém .. agentura mu dodá nové kousky a to že agentura není schopna pružně reagovat je snad jen problém agentury.

Snažíte se s českým státem vyjebávat, agentury, polské pracovní vízum, to už jsem někde viděl.

"Sorry jako"

11. 3. 2017 3:40
All (neregistrovaný)

No, jsem schopen pochopit ( ne souhlasit ), že někdo své podnikání staví na tom, že jeho zaměstnanci žijí za minimální mzdy, ale pak se mu velmi snižuje portfolio potencialních případných zaměstnanců, které se pak musí doplňovat z cizích zdrojů.

Klasik by řekl: Vy na ty své zaměstnance pěkně se**te, měl jste tu nedávno kontrolu, odvedli Vám je a nepoučil jste se. Vy je nijak nechráníte. Policie vždy byla a je vždy represivní aparát.

Srovnání s STB či KGB je velice zoufalé ... určitě by s Vámi …