Hlavní navigace
Už zbývá jen pro podání daňového přiznání. Vyřešte je s našimi chytrými formuláři a tipy na slevy.

Poplatek 5 Kč za účtenku. Údajně první hospodský se už předem bouří proti #EET

Autor: www.isifa.com
Michael Hovorka

Po sociálních sítích se šíří protestní účtenka údajného hospodského, který chce vybírat poplatek za vydání účtenky kvůli evidenci tržeb.

Přes sociální síť Facebook se začal rychle šířit vzor účtenky, za kterou chce hospodský vybírat peníze.

Prostějovská Hospůdka u Majdy má zatím na Facebooku přes sto fanoušků. Na této sociální síti si Milan Lustig, který se vydává za jejího provozovatele, získal pozornost tisíce lidí. Sdílel totiž vzor účtenky, kterou chce dávat svým zákazníkům po zavedení elektronické evidence tržeb. Serveru Podnikatel.cz se však nepodařilo dohledat spojitost mezi Lustigem a daným zařízením. Na jméno Milan Lustig totiž není v živnostenském rejstříku veden nikdo, kdo by provozoval hostinskou činnost. 

Na účtence Lustig uvádí, že za každé vydání účtenky bude zákazníkům účtovat 5 korun navíc: Vzkaz pro všechny vys**če, provokatéry, udavače a bonzáky, které by třeba napadlo dát si tři piva a na každý si nechat vyjet účtenku, pak panáka a zase účtenka, a pak jééé, já jsem zapomněl na zapalovač, tak zase účtenka, tak se vám to trochu prodraží, vzkázal na sociální síti Milan Lustig. 

Zdroj: Martin Lustig

Může to před zavedení EET zatím vypadat jako výkřik do tmy, ale údajný provozovatel Milan Lustig to myslí podle svých slov vážně: V současné době to budu ještě projednávat s právníky, ale ano, budu závádět poplatek 5 korun navíc za každou vydanou účtenku, řekl serveru Podnikatel.cz Lustig. 

test 2

Pokud však jakákoli hospoda bude na účtence viditelně označovat informaci o tom, že účtuje poplatek za vydanou účtenku EET, riskuje tím, že se stane de facto výběrčím poplatků, na což ale živnostenský zákon nepamatuje: Tato skutečnost nespadá pod živnostenský zákon. Pokud by teoreticky spadala, tak bude zahrnuta v živnosti volné. Ale nic takového živnostenský zákon aktuálně neřeší, prozradila serveru Podnikatel.cz pracovnice živnotenského odboru Prahy 10. 

Ta nás zároveň odkázala na Finanční správu, která nevidí problém v tom, pokud hospoda zdraží služby, měla by je však zahrnout do prodejní ceny a především z nich odvádět daně: Pokud bude 5 Kč navíc zahrnovat do ceny svého prodávaného zboží, tak na to má samozřejmě právo, uzavřela pro server Podnikatel.cz Petra Petlachová, mluvčí Finanční správy. 

Našli jste v článku chybu?
8. 11. 2016 9:05
Chjo (neregistrovaný)

Teda člověče, vy budete asi uplný magor! Opravdu vám přeji, abyste na takového pomatence, jako jste sám, ve věku té paní narazil. Zaráží mne trpělivost ViR, se kterou vám stále dokola vysvětluje zcela zřejmý příklad z reálného života, na což vy stále reagujete jen pomatenými tezemi, že si má paní zařídit eshop nebo aukční prodej. To je asi zadarmo (zřízení, provoz/obsluha) a asi se tím něco změní na problematice EET. Nehledě na to, že u daného sortimentu je cena dopravy ve většině případů daleko…

3. 11. 2016 14:35

Paní je pochopitelně ve vlastním. Z toho obratu co má by žádný nájem již neutáhla. A ten krámek má pro ni, vedle Vámi zmíněné sociální funkce, tedy kontaktu s lidmi, i význam ekonomický, neb i ten relativně malý výdělek navíc je cca čtvrtina až třetina jejího důchodu, což je docela znát. Obávám se, že toto by nějaký "klub seniorů" tak zcela nenahradil.

Jinak s tím internetem - u seniorky, která jen velmi matně tuší, že něco takového je, to si asi děláte legraci, že? A jen na okraj, jestli si my…