Hlavní navigace
Už zbývá jen pro podání daňového přiznání. Vyřešte je s našimi chytrými formuláři a tipy na slevy.

Porušování soukromí a odměňování, ale i přesčasy. To jsou praktiky fastfoodů

Autor: www.isifa.com
Redakce

Fastfoody byly v hledáčku inspekce práce. Sledování zaměstnanců kamerami a porušování pracovní doby je jen drobný výčet porušovaných pravidel. Zaplatí miliony.

Mluví se o tom, že jsou v řetězcích úplně příšerné podmínky. Máme v rukou nástroj, jak to řešit, a tím je inspekce práce, potvrdila už dříve ministryně práce Michaela Marksová Tominová. A nezůstalo pouze u slov. 

Čtěte také: Inspekce práce řádí jak černá ruka, cílí na podněty udavačů a pracovní agentury

Ilustrační obrázek.
Autor: www.isifa.com

Fastfoody svým zaměstnancům nenabízejí zrovna přívětivé prostředí. 

Na základě stížností vyrazili inspektoři práce v loňském roce na desítky kontrol do poboček nadnárodních řetězců s rychlým občerstvením v České republice. V jejich hledáčku byly pobočky provozovatele sítě KFC, McDonald´s ČR a společnosti Tchibo Praha.

Při kontrolách byly zjištěny nedostatky na úseku pracovní doby, odměňování i na úseku ochrany osobních práv zaměstnanců. Informace z podnětů ke kontrole tak byly kontrolami potvrzeny, uvádí zpráva Státního úřadu inspekce práce.

Čtěte také: Nový způsob zdanění souběžných příjmů od roku 2014 v praxi

Mezi běžné porušování pravidel na základě kontrol lze zahrnout snímání zaměstnanců kamerami, čímž je poručeno pravidlo soukromí, porušována je i pracovní doba. Dalším nešvarem fastfoodů je nepřesné odměňování. Kontroly zjistily, že bylo porušováno vyplácení minimální a zaručené mzdy, stejně tak i příplatků. Za porušování předpisů uložila inspekce práce v loni celkem 4033 pokut za víc než 235 milionů korun.

Našli jste v článku chybu?
15. 5. 2014 17:26
Intri (neregistrovaný)

Co třeba takový Kaufland a jeho přístup jak k nejnižším zaměstnancům, tak k vedoucím oddělení? Kolik ten dostal nebo dostane pokut za mnohahodinové přesčasy, nepřiměřenou fyzickou zátěž či třeba sexuální obtěžování z řad nadřízených?

A to je jen jeden řetězec, o němž tyto praktiky vím. Co ostatní obchodní řetězce? Mimochodem, 235 milionů ve 4033 pokutách je průměrně 58 300 Kč. Je jasné, že může být propastný rozdíl mezi pokutou pro živnostníka se dvěma zaměstnanci a nadnárodní řetězec, ovšem i …

19. 5. 2014 13:12
Mareš (neregistrovaný)

Šmarjá, tak se máte domluvit, tři čtyři chlapi, počkat si na manžera za rohem mimo dohled kamer a dát mu deku. Fungovalo to na vojně, fungovalo to na internátech, proč by to nefungovalo i u McDonalda? Většině to dojde hned napoprvé. :-P